ΣΑΠΕΚΟΕΝΣΕ

Με… χαμόγελο και αισιοδοξία υποδέχεται σήμερα η Σαπεκοένσε τη Φλουμινένσε, θέλοντας να διευρύνει το αήττητο σερί της. Δύο νίκες και τρεις ισοπαλίες μετρούν οι γηπεδούχοι στις πέντε πρώτες αγωνιστικές, παρουσιάζοντας κυρίως επιθετικές αρετές (έχουν σκοράρει 10 γκολ στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια τους). Χορταστικό το μεσοβδόμαδο 3-4 επί της Κοριτίμπα, μεγάλος πρωταγωνιστής ο Μπρούνο Ράνχελ, που πέτυχε “χατ-τρικ”. Απάντησε με δύο εύστοχα πέναλτι (24′ και 40′) στο προβάδισμα των γηπεδούχων στο 9′, έδωσε εκ νέου προβάδισμα στη Σαπεκοένσε στο 82′ (το 2-2 είχε γίνει στο 67′), με τον Λούκας Γκόμες να κλειδώνει το τρίποντο στο 89 (2-4). Οι γηπεδούχοι μείωσαν στο τελικό 3-4 στις καθυστερήσεις.

Συμπλήρωσε κάρτες ο αρχηγός Κλέμπερ Σαντάνα (ΜΕ), απών λόγω τραυματισμού ο αμυντικός Κλαούντιο Γουίνκ. Σε τσεκ της τελευταίας στιγμής θα υποβληθεί ο μέσος Ζοσιμάρ.

Προηγούμενο ματς: Έφυγε με το νικηφόρο 3-4 από την έδρα της Κοριτίμπα.

Στατιστικό: Αήττητη στο φετινό πρωτάθλημα (2-3-0).

Το Σαπεκοένσε – Φλουμινένσε παίζει στον
Stoiximan

ΦΛΟΥΜΙΝΕΝΣΕ

Την τρίτη φετινή νίκη της θα επιδιώξει σήμερα η Φλουμινένσε, η οποία δεν έχει καταφέρει ακόμα να “πιάσει ρυθμό” στη φετινή λίγκα. Μετρά, βέβαια, μόλις μία ήττα στις πέντε πρώτες αγωνιστικές (2-2-1), όμως χαρακτηρίζεται από σκαμπανεβάσματα. Έχει γευτεί όλα τα αποτελέσματα στις τρεις φετινές εξόδους της (1-1-1), ενώ στο μεσοβδόμαδο 1-1 στην έδρα της Ατλέτικο Μινέιρο μπήκε πίσω στο σκορ μόλις στο 2ο λεπτό και ισοφάρισε με τον Γκουστάβο Σκάρπα στο 31′. Αποθεραπεύθηκε πλήρως ο μέσος Γκέρσον, εξαιρετικά αμφίβολος ο επιθετικός Σάμουελ.

Προηγούμενο ματς: Έφυγε με το ισόπαλο 1-1 από την έδρα της Ατλέτικο Μινέιρο.

Στατιστικό: 4/5 Under 2,5 στο φετινό πρωτάθλημα.