ΜΠΡΑΟΥΝΣΒΑΪΓΚ

Μετά τις δύο σερί ήττες που γνώρισε από τις Γκρόιτερ Φιρτ (3-0 εκτός έδρας) και Ουνιόν Βερολίνου (3-1 εκτός έδρας) η Μπραουνσβάιγκ επικράτησε της Πάντερμπορν (2-1 εντός έδρας), ενώ την προηγούμενη βδομάδα αναδείχθηκε ισόπαλη με τη Χαϊντενχάιμ (2-2 εκτός έδρας). Κόντρα στην τελευταία την προηγούμενη βδομάδα οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με το αυτογκόλ του Ράινχαρντ στο 21’, ενώ είκοσι λεπτά αργότερα ο Κουμπέλα διπλασίασε τα τέρματά τους. Η απάντηση των γηπεδούχων ήρθε από την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Σάτερερ στο 49’. Το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση διαμόρφωσε ο Φέικ στο 74’.

Μακριά από τα αρνητικά αποτελέσματα παραμένει το συγκρότημα του Λίμπερκνεχτ στις εννέα τελευταίες εντός έδρας αναμετρήσεις που έδωσε για την ίδια διοργάνωση, στις οποίες σημείωσε πέντε νίκες και τέσσερις ισοπαλίες. Στις δύο σημειώθηκαν περισσότερα από δύο γκολ, ενώ στις τέσσερις σημειώθηκε goal-goal. «Η επιθετική γραμμή της Φράιμπουργκ είναι απίστευτη. Πρόκειται για μία ολοκληρωμένη ομάδα. Τη μεταξύ μας αναμέτρηση θα καθορίσουν οι μονομαχίες ένας με έναν», υπογράμμισε μεταξύ άλλων ο προπονητής της Μπραουνσβάιγκ.

ΦΡΑΪΜΠΟΥΡΓΚ

Με σπασμένα φρένα πηγαίνει η Φράιμπουργκ, η οποία πανηγύρισε οχτώ σερί νίκες στο πρωτάθλημα, παραμένοντας παράλληλα στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα έχοντας συγκεντρώσει 62 βαθμούς μετά το πέρας 29 αγωνιστικών. Την προηγούμενη βδομάδα το συγκρότημα του Στράιχ δυσκολεύτηκε, αλλά επικράτησε εντός έδρας με 4-2 της Σαν Πάουλι. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν μόλις στο 3’ με τον Κέμπφ, ενώ διπλασίασαν τα τέρματά τους στο 36’ με τον Γκρίφο. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν το σκορ στο 55’ με τον Νέχριγκ.

Πέντε λεπτά αργότερα ο Φίλιπ ανέβασε κι άλλο το δείκτη του σκορ για τη Φράιμπουργκ, προτού ο Αλούσι κάνει το 3-2 στο 75’. Πέντε λεπτά πριν την ολοκλήρωση των 90’ ο Κεμπφ με το δεύτερο προσωπικό γκολ του σκόραρε και πάλι για τη Φράιμπουργκ. Το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση διαμόρφωσε στις καθυστερήσεις αυτής με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι ο Σόμπιεχ. Τέσσερις νίκες στις ισάριθμες τελευταίες εκτός έδρας αναμετρήσεις που έδωσε για την ίδια διοργάνωση πανηγύρισε η Φράιμπουργκ. Στις τρεις σημειώθηκαν περισσότερα από δύο γκολ, ενώ παράλληλα σημειώθηκε goal-goal.