* Ισόπαλα τα 6/7 τελευταία μεταξύ τους.

* Στο 1ο γύρο (01/12): Τσάβες – Βιζέλα 2-1

Δείτε τα Προγνωστικά Πορτογαλίας

ΒΙΖΕΛΑ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (3-2) από τη Φαμαλικάο. Οι Τσικίνιο (8’), Ριτσιέλι (43’) έκαναν το 2-0, οι Λοκίλο (55’), Πετρόφ (80’) ισοφάρισαν για τη Βιζέλα, αλλά ο Κάντις (90+5’) πέτυχε το νικητήριο γκολ.

Καζάνι που βράζει όλος ο οργανισμός της Βιζέλα, οι απανωτές ήττες (3/3) και το -7 από τις θέσεις παραμονής έχουν δημιουργήσει πολλά εσωτερικά θέματα.

Η εμφάνιση του προηγούμενου Σαββάτο δεν ήταν άσχημη απέναντι σε ανεβασμένο αντίπαλο, η ομάδα είχε αντίδραση μετά το 2-0 του ημιχρόνου, αλλά στο τελευταίο λεπτό του αγώνα πληγώθηκε σε στατικό κι έμεινε ξανά με άδεια χέρια.

Βέβαια είχε προηγηθεί η ταπεινωτική εντός έδρας ήττα από την ανταγωνίστρια Κάζα Πία (0-4) και η σταγόνα ξεχείλισε για τον πρόεδρο. Ο ίδιος και το διοικητικό συμβούλιο ζήτησαν την απόλυση του κόουτς Ντε λα Μπαρέρα, αλλά σε αυτούς ανήκει μόνο το 20% του κλαμπ, οπότε η αίτηση πήγε στο βρόντο.

Ο 39χρονος συνεχίζει στον πάγκο, αλλά προχθές το αυτοκίνητό του υπέστη βανδαλισμό. Η διοίκηση πάντως έσπευσε να τον στηρίξει ως προς αυτό το γεγονός.

Ο ίδιος ο Ισπανός δήλωσε ενόψει σημερινού αγώνα: “Μπορούμε να μιλάμε για τακτική, στρατηγική, κίνητρο, είκοσι χιλιάδες πράγματα, αλλά, χωρίς ενότητα είναι αδύνατο να επιτευχθεί ένας τόσο σημαντικός στόχος όσο η παραμονή.”

Στα αγωνιστικά νέα, μοναδική αξιοσημείωτη απουσία αυτή του Μπρούνο Κόστα (μέσος).

ΒΙΖΕΛΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Over 2.5 τα 6/7 τελευταία παιχνίδια της

* Goal/Goal τα 4/6 τελευταία εντός έδρας για το πρωτάθλημα

Παίξε Νόμιμα στην Novibet (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ | *Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις

ΤΣΑΒΕΣ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα (2-3) από την Πορτιμονένσε. Με πέναλτι του Τσάβες (25’) και Κορέια (76’) προηγήθηκε δύο φορές η Τσάβες, αλλά η Πορτιμονένσε ισοφάρισε και γύρισε το ματς με Καρλίνιος (72’), Κασαμά (83’) και Φορμίγκα (90+1’).

Καταδικαστική η ήττα της προηγούμενης Κυριακής, ειδικά με τον τρόπο που ήρθε, δεν φαίνεται πως μπορεί να σώσει την παρτίδα από το -8 και με Πόρτο, Σπόρτινγκ στο ακόλουθο πρόγραμμα.

Εξαργύρωσε απρόσεκτο μαρκάρισμα για το πέναλτι προβαδίσματος, σε ένα πρώτο ημίχρονο δίχως φάσεις. Κατάφερε να εκμηδενίσει τους κινδύνους για την εστία της για μία ώρα αγώνα, αλλά στο φινάλε τα πόδια έτρεμαν και πάλι.

Ασυνεννοησία κίπερ-στόπερ έφερε την ισοφάριση. Ανέκτησε άμεσα το προβάδισμα με κάθετη επίθεση στο χώρο, αλλά στην ακόλουθη πίεση δεν αντέδρασε σωστά για να ισοφαριστεί (2-2) σε φάση διαρκείας από στατικό. Με απίθανο σουτ από τα 25+ ολοκληρώθηκε η ανατροπή της Πορτιμονένσε.

“Η ομάδα προσεγγίζει το παιχνίδι με την ίδια σοβαρότητα, τον ίδιο επαγγελματισμό και θα παραμείνει έτσι μέχρι την τελευταία μέρα. Δεν ξεφεύγουμε από την πραγματικότητά μας, αλλά δεν υπάρχει κανείς εδώ που θα πετάξει λευκή πετσέτα.” δήλωσε ο κόουτς Μορένο.

Στα αγωνιστικά νέα, εξέτισε τιμωρία καρτών κι επιστρέφει ο βασικός κίπερ Σόουζα, παρομοίως κι ο ενίοτε βασικός στόπερ Ριμπέιρο. Αντιθέτως παραμένουν εκτός οι τραυματίες Κρους (αρ. μπακ), Ροντρίγκες (στόπερ), νέο πρόβλημα ο σημαντικός Γκίμα (μέσος).