* No Goal τα 4 τελευταία μεταξύ τους.

* Η Μπράγκα μετρά τρεις σερί νίκες επί της Βιζέλα με συνολικό σκορ 7-0.

Δείτε τα Προγνωστικά Πορτογαλίας

ΒΙΖΕΛΑ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (2-1) από την Τσάβες. Ο Εσέντε (12’) άνοιξε το σκορ για τη Βιζέλα, αλλά οι Ερνάντες με πέναλτι (30’) και Μπατίστα (48’) γύρισαν το παιχνίδι για την Τσάβες.

Πόνεσε ψυχολογικά και βαθμολογικά η ήττα της περασμένης Παρασκευής στην έδρα της μέχρι πρότινος ουραγού, χάθηκε το μομέντουμ των προηγούμενων καλών εμφανίσεων κι εξανεμίστηκε η διαφορά από την επικίνδυνη ζώνη.

Η Τσάβες απείλησε πρώτη στο ματς, απέναντι σε σεταρισμένη άμυνα, αλλά η Βιζέλα χτύπησε με σεμιναριακή αντεπίθεση για το 0-1. Αυστηρό το VARίσιο πέναλτι ισοφάρισης των γηπεδούχων και στο κλείσιμο του η ημιχρόνου η Βιζέλα είχε δοκάρι σε εντυπωσιακό σουτ εκτός περιοχής.

“Τρυπήθηκε” κάθετα η άμυνά της για την ανατροπή στο ξεκίνημα της επανάληψης κι εν συνεχεία δεν είχε δημιουργικές λύσεις για να επιστρέψει στο ματς. Ανύπαρκτη επιθετικά (0.03 xGoals) στο δεύτερο ημίχρονο, παρά το 63% κατοχής.

“Κανείς δεν τα παρατάει εδώ. Η ομάδα είναι δυνατή, δουλέψαμε καλά αυτή την εβδομάδα και θέλουμε να ανατρέψουμε αυτό που συνέβη στην Τσάβες. Είναι αλήθεια ότι μετά από όλα αυτά που συνέβησαν πληγώθηκε η περηφάνια μας και θέλουμε να αντιδράσουμε.” δήλωσε ο κόουτς Βιγιάρ.

Με δύο νέα σημαντικά προβλήματα ο καταρτισμός της 11αδας ενόψει Μπράγκα, θα απουσιάσει ο τιμωρημένος στόπερ Ουίλσον, φέρνοντας ανακατατάξεις στην 4αδα, ενώ ο Λακάβα (εξτρέμ) τραυματίστηκε στο προηγούμενο ματς και είναι αμφίβολος.

ΒΙΖΕΛΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Under 2.5 τα 6/7 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτως διοργάνωσης

* No Goal τα 3/5 τελευταία εντός έδρας για το πρωτάθλημα

Παίξε Νόμιμα στην Novibet (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ | *Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις

ΜΠΡΑΓΚΑ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (3-1) επί της Εστορίλ. Ο Γκιτάν (24’) άνοιξε το σκορ για την Εστορίλ, αλλά οι Ρικάρντο Όρτα (31’), Μπανζά (51’) γύρισαν το ματς για την Μπράγκα και με αυτογκόλ στο 90’ διαμορφώθηκε το τελικό αποτέλεσμα.

Συνέχισαν το νικηφόρο τους σερί (3/3) στη Liga Portugal οι “αρσεναλίστας”, με μία ακόμη εντός έδρας ανατροπή την Κυριακή και διατηρήθηκαν στο -5 από την κορυφή.

Επανεμφανίστηκαν τα κενά στις αμυντικές μεταβάσεις, σε κάθετη αντεπίθεση την αιφνιδίασε η ανεβασμένη Εστορίλ, αλλά ακολούθησε πειστική αντίδραση από την Μπράγκα, με πολλές ποιοτικές συνεργασίες. Ήρθε γρήγορα και εύκολα η ανατροπή του σκηνικού, δημιούργησε πολλές ευκαιρίες (3.35 xGoals) με κορυφαίο τον αρχηγό Ρικάρντο Όρτα.

“Είναι μια φιλοσοφία. Η ομάδα είναι συγκεντρωμένη στο επιθετικό κομμάτι, το οποίο προσέχουμε πολύ, έχοντας ποιοτικούς παίκτες.” σχολίασε ο κόουτς Ζόρζε.

Θα γίνει περιορισμένο rotation σήμερα, αφού ακολουθεί ο “τελικός” στην έδρα της Νάπολι, όπου θα χρειαστεί υπέρβαση (νίκη με δύο γκολ διαφορά) για να προκριθεί στα νοκ άουτ του Champions League.

Παραμένει ερωτηματικό η κατάσταση του Αλ Μουσράτι (μέσος), ο οποίος έχασε τα προηγούμενα παιχνίδια με μυϊκές ενοχλήσεις.