* Goal/Goal τα 5/7 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

* Η Βιζέλα μετρά τέσσερις σερί νίκες επί της Κάζα Πία.

* Στο 1ο γύρο (05/11): Κάζα Πία – Βιζέλα 0-1

ΒΙΖΕΛΑ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (4-1) από την Πόρτο. Με αυτογκόλ του Πέπε (17’) προηγήθηκε η Βιζέλα, αλλά στο 49’ έμεινε με 10 παίκτες. Οι Κονσεϊσάο (55’), Πεπέ (68’), Εβανίλσον (77’), Μαρτίνεθ (89’) γύρισαν το ματς για την Πόρτο.

Διεκόπη το μίνι αήττητο σερί (1-2-0) πριν τη διακοπή των εθνικών ομάδων, όμως το γκρουπ επιστρέφει με καλή ψυχολογία από τις βελτιωμένες εμφανίσεις και σε απόσταση βολής από τη θέση των μπαράζ.

Ιδανικό το πρώτο ημίχρονο στο “Ντραγκάο”, δεν απειλήθηκε η Βιζέλα πέραν από δύο μακρινά σουτ και σε σπάνια αντεπίθεση κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ, χάρη σε απροσδόκητη γκάφα του Πέπε.

Το δεύτερο μέρος όμως ήταν εντελώς διαφορετική ιστορία, με την ανόητη αποβολή του Λακάβα να ορίζει εν μέρει τη φυσιογνωμία του. Δεν πήρε ανάσα με παίκτη λιγότερο απέναντι στην πίεση των “δράκων”, οι οποίοι ξόδεψαν μεγάλες ευκαιρίες πριν γυρίσουν το ματς με 4 γκολ σε ροή αγώνα.

“Χαίρομαι που βλέπω μια ομάδα με ψυχή, θάρρος, ενέργεια. Πρέπει να είμαστε πολύ ανταγωνιστικοί, με προσωπικότητα. Ξέρουμε τι πρέπει να κάνουμε και θέλουμε να δημιουργήσουμε δυσκολίες στην Κάζα Πία.” δήλωσε ο κόουτς Ντε λα Μπαρέρα.

Στα αγωνιστικά νέα, πέραν του τιμωρημένου Λακάβα (εξτρέμ), συνεχίζει να απουσιάζει ο backup κίπερ Ρουμπέρτο.

ΒΙΖΕΛΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Over 2.5 τα 4/5 τελευταία παιχνίδια της

* Goal/Goal τα 4/5 τελευταία εντός έδρας για το πρωτάθλημα

Παίξε Νόμιμα στην Novibet (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ | *Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις

ΚΑΖΑ ΠΙΑ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα (0-1) από την Μπενφίκα. Ο Καμπράλ (74’) πέτυχε το καθοριστικό γκολ της αναμέτρησης.

Με back to back ήττες επιστρέφουν από τη διακοπή οι “χήνες”, αλλά η αγωνιστική βελτίωση μετά την αλλαγή προπονητή ήταν ξεκάθαρη και αφήνει αισιοδοξία στη μάχη της παραμονής.

Συμπαγές το τακτικό πλάνο στην υποδοχή της Μπενφίκα στις 17 του μηνός, η ομάδα του Σάντος κατάφερε να βραχυκυκλώσει τη δημιουργία των κουρασμένων “αετών” στο πρώτο ημίχρονο. Οι ποιοτικές αλλαγές μετά την ανάπαυλα όμως έδωσαν περισσότερη ένταση στο φαβορί και η Κάζα Πία πληγώθηκε από ατομική προσπάθεια του αντίπαλου στράικερ. Λίγα πράγματα δημιουργικά, δεν είχε αντίδραση μετά το 0-1.

“Προσπαθούμε να μην κοιτάμε πολύ τους άλλους, κοιτάμε περισσότερο τον εαυτό μας, και τι ελέγχουμε. Απέναντι στην Μπενφίκα, παρόλο που χάσαμε, δώσαμε καλή απάντηση, κάναμε ένα υπέροχο πρώτο ημίχρονο.” δήλωσε ο κόουτς Σάντος.

Σχεδόν πλήρες το ρόστερ του για το σημερινό ταξίδι, παραμένει εκτός μόνο ο Μπρίτο (μέσος).