12η αγωνιστική

*Αήττητη η Βίσσελ Κόμπε στα πέντε τελευταία παιχνίδια με αντίπαλο τη Νιγκάτα, έχοντας επικρατήσει στα 4/5.

*No Goal και Under 2.5 τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

ΒΙΣΣΕΛ ΚΟΜΠΕ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 0-2 επί της Ναγκόγια, για το πρωτάθλημα. Προηγήθηκε με τον Γιαμαγκούτσι στο 41′, για να βρει και δεύτερο τέρμα στο 81′ με τον Οσάκο.

Επιστροφή στις επιτυχίες για τη Βίσσελ Κόμπε, μετά και την ήττα με 0-1 από την Κιότο. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Τακαγιούκι Γιοσίντα φιλοξενήθηκε από τη Ναγκόγια, στην έδρα της οποίας επικράτησε με 0-2. Μπορεί να μην ικανοποίησε πλήρως με την εμφάνιση της, ωστόσο είχε την ουσία και πετυχαίνοντας από ένα τέρμα στο φινάλε του κάθε ημιχρόνου, έφτασε στο θετικό αποτέλεσμα.

Τρίτη νίκη στις τέσσερις τελευταίες στροφές, μετά και από εκείνες κόντρα σε Μασίντα Ζέλβια (1-2 εκτός) και Σονάν Μπελμάρε (0-1 εκτός). Μοιράζεται για την ώρα τη δεύτερη θέση με την Τσερέζο Οσάκα, την ώρα που επικράτησε μια φορά στα πέντε εντός της (1-1-3).

Βίσσελ Κόμπε Στατιστικά

*No Goal και Under 2.5 τα τρία τελευταία παιχνίδια της.

*No Goal και Under 2.5 τα 3/5 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΝΙΓΚΑΤΑ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 1-1 με τη Χιροσίμα, για το πρωτάθλημα. Αγωνιζόμενη με παίκτη λιγότερο από το 33′, όταν και αποβλήθηκε ο Χαγιακάβα, βρέθηκε πίσω στο 69′, για να ισοφαρίσει με τον Τακάγκι στις καθυστερήσεις.

Μακριά από τα νικηφόρα αποτελέσματα έμεινε για δεύτερο διαδοχικό παιχνίδι η Νιγκάτα, μετά και την ήττα 1-3 από την Τόκιο. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Ρικίζο Ματσουχάσι υποδέχθηκε τη Χιροσίμα, με την οποία αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1. Θετικό αποτέλεσμα από τη στιγμή που έπαιζε με παίκτη λιγότερο για αρκετή ώρα και αφού βρέθηκε πίσω στο σκορ, εν τέλει έσωσε το βαθμό στο φινάλε.

Με το βαθμό που απέσπασε, έφτασε τους 13 συνολικά και είναι σε ισοβαθμία με την Τόκιο Βέρντι. Πανηγύρισε δυο φορές το διπλό στις πέντε φετινές εξόδους της, στις οποίες είχε ακόμη μια ισοπαλία και δυο ήττες.