14η αγωνιστική

*Η Βίσσελ Κόμπε επικράτησε και στα τρία τελευταία παιχνίδια με αντίπαλο τη Φουκουόκα.

*Μόλις δυο νίκες η Φουκουόκα σε 19 αναμετρήσεις κόντρα στη Βίσσελ Κόμπε, αμφότερες στα πλαίσια του Λιγκ Καπ (2022).

*No Goal τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

ΒΙΣΣΕΛ ΚΟΜΠΕ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 1-4 επί της Τσερέζο Οσάκα, για το πρωτάθλημα. Πήρε προβάδισμα τριών τερμάτων με τους Γιαμαγκούτσι (38′), Χόντα (44′) και Οσάκο (49′), ενώ παρότι δέχθηκε τη μείωση στο 57ο λεπτό, βρήκε και τέταρτο τέρμα στις καθυστερήσεις με τον Μιγιασίρο.

Την τρίτη διαδοχική της νίκη πανηγύρισε η Βίσσελ Κόμπε, έχοντας προηγηθεί εκείνες επί των Ναγκόγια (0-2 εκτός) και Νιγκάτα (3-2 εντός). Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Τακαγιούκι Γιοσίντα φιλοξενήθηκε από την Τσερέζο Οσάκα, την οποία και συνέτριψε με το εντυπωσιακό 1-4. Σε ένα παιχνίδι με αρκετές ευκαιρίες εκατέρωθεν, η ίδια εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο της φάσεις που παρουσιάστηκαν και έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της αυτή.

Έφτασε έτσι τις πέντε νίκες στις έξι τελευταίες στροφές του πρωταθλήματος, στις οποίες είχε και μια ήττα 0-1 από την Κιότο. Διατηρείται έτσι στην κορυφή της κατάταξης, την οποία και μοιράζεται με τη Μασίντα Ζέλβια. Ηττήθηκε στα τρία από τα έξι εντός της (2-1-3).

Βίσσελ Κόμπε Στατιστικά

*Σκοράρει στα 7/8 τελευταία παιχνίδια της.

*Goal/Goal και Over 2.5 τα 3/4 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΦΟΥΚΟΥΟΚΑ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 2-3 επί της Κιότο, για το πρωτάθλημα. Προηγήθηκε με τον Σάτο στο 19′ και παρότι δέχθηκε την ισοφάριση δυο λεπτά αργότερα, βρήκε ακόμη δυο φορές δίχτυα με τους Τασίρο (49′) και Κόνο (52′). Δέχθηκε τη μείωση με αυτογκόλ του Μουρακάμι στο 53ο λεπτό.

Αήττητη εδώ και οκτώ παιχνίδια η Φουκουόκα. Στα πλαίσια της προηγούμενης αγωνιστικής, η ομάδα του Σιγκετόσι Χασέμπε φιλοξενήθηκε από την Κιότο, στην έδρα της οποίας επικράτησε με 2-3. Δεν ήταν καλύτερη στον αγωνιστικό χώρο, ωστόσο ήταν πιο εύστοχη στις ευκαιρίες που παρουσιάστηκαν, για να φτάσει στο θετικό αποτέλεσμα, έχοντας τον έλεγχο.

Τρίτη νίκη σε αυτό το αήττητο που “τρέχει”, επιστρέφοντας σε αυτές μετά και την ισοπαλία 1-1 με την Καβασάκι. Έφτασε τους 19 βαθμούς και “συγκατοικεί” με τις Χιροσίμα και Ναγκόγια, στα μέσα της κατάταξης. Ηττήθηκε μια φορά στις πέντε φετινές εξόδους της (2-2-1), στις 3/5 διατήρησε και ανέπαφη την εστία της.