14η αγωνιστική

*Αήττητη η Βίμποργκ στα έξι τελευταία εντός με αντίπαλο τη Σίλκεμποργκ, μετρώντας δυο νίκες και τέσσερις ισοπαλίες.

*2-3 Goals τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στον πρώτο γύρο: Σίλκεμποργκ – Βίμποργκ 2-0

ΒΙΜΠΟΡΓΚ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 2-3 από τη Νόρντζελαντ, για το κύπελλο. Προηγήθηκε με τον Γκρόνινγκ στο 31ο λεπτό, για να δεχθεί στην πορεία την ανατροπή (45’+1, 54′, 57′). Μείωσε στο 64′ με τον Σέντεργκορντ.

Μακριά από τα νικηφόρα αποτελέσματα παραμένει εδώ και τρία παιχνίδια η Βίμποργκ. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Γιάκομπ Φρις φιλοξενήθηκε από τη Βέιλε, με την οποία έμειναν στο 1-1. Βρέθηκε πίσω στα μέσα ενός ισορροπημένο πρώτου ημιχρόνου, στην πορεία είχε επιθετικό μονόλογο, όμως παρά τις ευκαιρίες της, το μόνο που κατάφερε ήταν να ισοφαρίσει για το τελικό αποτέλεσμα.

Πρώτος βαθμός μετά τις δυο σερί ήττες από Μπρόντμπι (1-0 εκτός) και Νόρντζελαντ (0-2 εντός), οπότε και βρίσκεται στο δεύτερο μισό της κατάταξης. Ηττήθηκε μια φορά στα έξι φετινά εντός της (2-3-1). Μεσοβδόμαδα, ηττήθηκε με 2-3 από τη Νόρντζελαντ και αποκλείστηκε από τη συνέχεια του κυπέλλου.

Βίμποργκ Στατιστικά

*Under 2.5 τα 3/4 τελευταία παιχνίδια της.

*Goal/Goal και Over 2.5 τα 4/5 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΣΙΛΚΕΜΠΟΡΓΚ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 1-5 επί της Χβίντοβρε, για το κύπελλο. Τα τέρματα της σημείωσαν οι ΜακΚόβατ (3′, 31′), Σόνε (49′), Άνταμσεν (71′) και Μπόεσεν (81′), δεχόμενη προσωρινά τη μείωση σε 1-3 στο 70ο λεπτό.

Αήττητη εδώ και τρία παιχνίδια η Σίλκεμποργκ, έχοντας δυο νίκες και μια ισοπαλία. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Κεντ Νίλσεν υποδέχθηκε την Οντένσε, με την οποία αναδείχθηκαν ισόπαλες χωρίς τέρματα. Δίκαιο το τελικό 0-0, καθώς μπορεί αμφότερες να είχαν ευκαιρίες, ωστόσο ήταν αρκετά άστοχες στην τελική προσπάθεια.

Πρώτη απώλεια μετά τις δυο νίκες κόντρα σε Λίνγκμπι (5-0 εντός) και Χβίντοβρε (1-2 εκτός), παραμένει στις πρώτες θέσεις της κατάταξης και στο -3 από την πρωτοπόρο Κοπεγχάγη. Πήρε το διπλό στις 3/4 πιο πρόσφατες εξόδους της (3-0-1). Μεσοβδόμαδα, συνέτριψε με 1-5 τη Χβίντοβρε και προκρίθηκε στα προημιτελικά του κυπέλλου.