*Στην κανονική διάρκεια: Βίμποργκ – Βέιλε 2-1, Βέιλε – Βίμποργκ 1-1

*Στον πρώτο γύρο των πλέι άουτ: Βέιλε – Βίμποργκ 1-1

Δείτε τα Προγνωστικά Δανίας

ΒΙΜΠΟΡΓΚ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 0-1 επί της Χβίντοβρε, για το πρωτάθλημα. Βρήκε δίχτυα με τον Βέστερ στο 80ο λεπτό.

Αήττητη παραμένει εδώ και έξι παιχνίδια η Βίμποργκ. Την προηγούμενη αγωνιστική των πλέι άουτ, η ομάδα του Γιάκομπ Νίλσεν φιλοξενήθηκε από τη Χβίντοβρε, από την έδρα της οποίας έφυγε με το διπλό, μετά και το τελικό 0-1. Σε ένα ανοιχτό παιχνίδι και με αρκετές ευκαιρίες εκατέρωθεν, κατάφερε να πετύχει το μοναδικό τέρμα στα τελευταία λεπτά, μετά από μια υποδειγματική αντεπίθεση.

Αυτή ήταν και η τέταρτη νίκη που πανηγυρίζει σε αυτό το αήττητο που “τρέχει” στα πλέι οφ, οπότε και είναι μόνη πρώτη, στο +3 από τη Ράντερς, στη μεταξύ τους μάχη για τα μπαράζ της Ευρώπης. Ηττήθηκε μια φορά στα πέντε πιο πρόσφατα εντός της (3-1-1). Γνώριμα τα όποια αγωνιστικά προβλήματα αντιμετωπίζει.

Βίμποργκ Στατιστικά

*Goal/Goal τα 4/6 τελευταία παιχνίδια της.

*Over 2.5 τα 8/9 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΒΕΪΛΕ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 3-2 επί της Οντένσε, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο 11ο λεπτό, για να κάνει την ανατροπή με τα τέρματα που σημείωσαν οι Τζουβάρα (12′), Ονουγκά (70′) και Εμμανουηλίδης (82′), πριν δεχθεί τη μείωση στις καθυστερήσεις.

Επιστροφή στις επιτυχίες για τη Βέιλε, μετά από τέσσερα παιχνίδια, στα οποία και είχε από δυο ισοπαλίες και ήττες. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Ιβάν Πρέλετς υποδέχθηκε την Οντένσε, της οποίας και επικράτησε με 3-2. Μπορεί να βρέθηκε πρώτη πίσω στο σκορ, όμως είχε άμεση απάντηση και άντεξε στην πίεση που δέχθηκε στην πορεία. Και όχι μόνο αυτό, αλλά σκόραρε ακόμη δυο φορές προς το φινάλε μέσω αντεπιθέσεων, πριν δεχθεί απλά τη μείωση στις καθυστερήσεις.

Πήρε έτσι βαθμολογική ανάσα στην προσπάθεια που κάνει για παραμονή, ούσα για την ώρα στο +1 από την τελευταία δυάδα και την Οντένσε, η οποία έχει και παιχνίδι περισσότερο. Πήρε ένα διπλό στις δέκα τελευταίες εξόδους της (1-5-4). Εξέτισε την τιμωρία του ο Ντένις Κόλινγκερ και θα δώσει κανονικά το παρών.