*5η αγωνιστική

*Στα τέσσερα μεταξύ τους παιχνίδια δεν έχει κερδίσει ποτέ φιλοξενούμενη ομάδα.

ΒΙΛΑ ΝΟΒΑ

Προηγούμενο ματς: Η Βίλα Νόβα έχασε 4-2 εκτός έδρας από την Κουιάμπα, αλλά τα δύο γκολ που έβαλε στο 71’ με τον Ζουάν Κρίστιαν και στο 81’ με τον Ζοάο Λούκας, οδήγησαν την αναμέτρηση στα πέναλτι, εκεί που κέρδισε τη διαδικασία! Νωρίτερα είχε βρεθεί να χάνει με 4-0, από τα τέρματα των Λούκας Φερνάντεζ (23’), Πίτα (29’), Άλισον (36’), Πίτα (61’).

Η Βίλα Νόβα αγχώθηκε, είδε το προβάδισμα των δύο τερμάτων από το πρώτο παιχνίδι να τελειώνει γρήγορα, αλλά ανασυντάχθηκε, έβαλε τα γκολ που χρειαζόταν, ώστε να χάσει με 4-2 από την Κουιάμπα και να στείλει το παιχνίδι στα πέναλτι, εκεί που πήρε την πρόκριση στον τελικό!

Όλα αυτά, για ένα περιφερειακό κύπελλο της χώρας, το Κόπα Βέρντε, το οποίο θα διεκδικήσει απέναντι στην Παϊσαντού.

Στο εθνικό πρωτάθλημα τα πηγαίνει μέτρια, καθώς αποδεικνύεται ως τώρα ομάδα έδρας, κερδίζοντας εντός και χάνοντας εκτός. Χαρακτηριστικά, στην έδρα της έχει 13/14 νίκες το 2024, έχοντας χάσει μόνο από την Ατλέτικο Γκοϊανιένσε, ενώ μακριά από αυτήν έχει μόλις δύο νίκες και πέντε ήττες σε 12 παιχνίδια!

Βίλα Νόβα Στατιστικά

*9/14 under 2,5 εντός έδρας

*8/14 αγώνες με 2-3 γκολ εντός έδρας

*12/14 N/G εντός έδρας

ΝΟΒΟΡΙΖΟΝΤΙΝΟ

Προηγούμενο ματς: Η Νοβοριζοντίνο έχασε 0-3 εντός έδρας από την Σεαρά, με γκολ που δέχθηκε από τους Ρεκάλντε (11’), Μπαρτσέλο (58’), Μιούνι (87’), ενώ μετά το 82ο λεπτό έπαιζε και με παίκτη λιγότερο. Πάντως στο δεύτερο ημίχρονο είχε δύο δοκάρια.

Η Νοβοριζοντίνο, μετά την πρώτη της νίκη μακριά από την έδρα της στο εθνικό πρωτάθλημα, έχασε για πρώτη φορά στο γήπεδό της, με 0-3 από την Σεαρά! Επομένως ο συγκεκριμένος θεσμός είναι ένα “σκωτσέζικο ντους” γι’ αυτήν, αφού έχει δύο νίκες και δύο ήττες σε τέσσερα παιχνίδια.

Απλά πλέον, εν αντιθέσει με τη σημερινή της αντίπαλο, δεν παρουσιάζει κάποια συνέπεια, είναι τελείως απρόβλεπτη, ικανή για το καλύτερο και το χειρότερο.