*12η αγωνιστική.

* Περιορίζεται στην περσινή σεζόν η μεταξύ τους προϊστορία, η καθεμιά νίκησε εντός, G/G το ματς στην έδρα της Μιραντές.

Δείτε τα Προγνωστικά Ισπανίας

ΒΙΓΙΑΡΕΑΛ Β’

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εκτός από την Μπούργος με 3-2. Όλα έγιναν στο δεύτερο ημίχρονο, δέχτηκε γκολ από τους Μάτος (50’), Μπερμέχο (63’) και Σιέρα (89’), μείωσε δύο φορές με τον Φεράρι (74, 90’+5).

Εδειξε για άλλη μια φορά ότι είναι ομάδα που παίζει ελεύθερα, δεν έχει ως κύρια σκέψη το αποτέλεσμα αλλά δεν αδιαφορεί κιόλας. Παίζει ανοιχτά, δίνει έμφαση στην επίθεση, από την άλλη όμως στην άμυνα έχει σοβαρό πρόβλημα. Γι’ αυτό και βρίσκεται στη θέση που βρίσκεται στη βαθμολογία, κάτω από τη μέση του πίνακα.

Ως αντίπαλο με ίδιο στόχο, την παραμονή, αντιμετωπίζει τη Μιραντές ο κόουτς Άλβαρεθ. “Ο αντίπαλος δεν είναι σαν εμάς Β’ ομάδα, αλλά μοιάζει με τέτοια, έχει νεαρούς παίκτες που θέλουν να διακριθούν κι αυτό τους κάνει πολύ ανταγωνιστικούς” ανέφερε μεταξύ άλλων.

Επέστρεψαν οι διεθνείς, ωστόσο υπάρχει περίπτωση να πάρει παίκτες η πρώτη ομάδα, όπως είπε ο ίδιος ο Άλβαρεθ. Τιμωρημένος ο σημαντικός χαφ Οντιβέρος.

Βιγιαρεάλ Β’ Στατιστικά

* Στα 8 τελευταία έχει 7 G/G & over 2,5, το ένα που ξέφυγε ήταν πάλι G/G.

* Έχει κερδίσει τα 2/3 πιο πρόσφατα εντός με το ίδιο σκορ (3-1).

ΜΙΡΑΝΤΕΣ

Προηγούμενο ματς: Ισόπαλη εντός με την Τενερίφη. Με γκολ μόλις στο 2’ από τον Σανθ Καταλάν πήρε το προβάδισμα, ισοφαρίστηκε από τον Άνχελ Ροντρίγκες (43′).

Τρίτο χωρίς νίκη, αλλά τουλάχιστον έκοψε το μίνι σερί ηττών που είχε ξεκινήσει. Δίκαιος ο βαθμός με την Τενερίφη, είχε μια καλή φάση στην επανάληψη όμως η όλη εικόνα της δεν της επιτρέπει να θεωρεί εαυτόν αδικημένο από το αποτέλεσμα.

Αισιοδοξία έβγαλε ο Λίσι παρά το αρνητικό σερί, “τελείωσε ένα βαρύ πρόγραμμα, παρ’ όλο που στην κατηγορία αυτή δεν υπάρχει εύκολο παιχνίδι, πιστεύω πως από δω και πέρα θα έρθουν ευχάριστες στιγμές” ανέφερε στην τελευταία συνέντευξη τύπου.

Ξανά διαθέσιμοι οι διεθνείς που έλειψαν με την Μπούργος, τιμωρημένος ο στόπερ Αλμπέρτο Ροντρίγκεθ.