*Δεύτερη αναμέτρηση για τα πλέι οφ παραμονής/ανόδου ανάμεσα στη 16η ομάδα της 2. Μπουντεσλίγκα (Βέχεν) και την 3η της 3. Λίγκα (Ρέγκενσμπουργκ). Σε περίπτωση συνολικής ισοπαλίας μετά τα δύο ματς, ακολουθεί παράταση και, αν χρειαστεί, πέναλτι.

*Στην πρώτη αναμέτρηση: Ρέγκενσμπουργκ – Βέχεν 2-2

*Η Ρέγκενσμπουργκ σκόραρε στα 6/7 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

*NG στα 3/4 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

ΒΕΧΕΝ

Προηγούμενο ματς: Αναδείχθηκε ισόπαλη (2-2 εκτός) με τη Ρέγκενσμπουργκ. Ο Γκανάους στο 27′ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, τα δεδομένα ανέτρεψαν οι Χόισερ (66′) και Άιρντεϊλ (71′). Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Κότερ (79′).

Πήρε τον έλεγχο της αναμέτρησης από το ξεκίνημα, βρέθηκε πίσω στο σκορ πριν το ημίωρο κι εκμεταλλεύτηκε την αμυντική αδράνεια της Ρέγκενσμπουργκ ανατρέποντας τα δεδομένα μέσα σε πέντε λεπτά. Τελικά δεν κατάφερε να πανηγυρίσει τη νίκη, ωστόσο πήρε μικρό προβάδισμα αποφυγής του υποβιβασμού στη χαμηλότερη κατηγορία.

Η ισοπαλία στο “Jahnstadion Regensburg” έβαλε τέλος σε αρνητικό σερί τεσσάρων ηττών της Βέχεν, η οποία αγνοεί τη νίκη σε δέκα αναμετρήσεις (δύο ισοπαλίες). Θα πρέπει να γυρίσουμε στις 3 Μαρτίου για να βρούμε την τελευταία που πανηγύρισε στην έδρα της Έλβερσμπεργκ (3-0).

Η Βέχεν μετράει πέντε σερί εντός έδρας ήττες: Δεν σκόραρε στις τρεις και δέχτηκε συνολικά έντεκα γκολ. Εξέτισε την τιμωρία του κι επιστρέφει στον πάγκο ο προπονητής Ντέρινγκ. “Πρέπει να επαναλάβουμε την εμφάνιση του δευτέρου ημιχρόνου, παίξαμε αποφασιστικά και με αυτοπεποίθηση”, ανέφερε μεταξύ άλλων αυτός.

ΒΕΧΕΝ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Over 2,5 στα δύο τελευταία παιχνίδια της.

*Δεν σκόραρε στα 2/4 τελευταία παιχνίδια της.

ΡΕΓΚΕΝΣΜΠΟΥΡΓΚ

Προηγούμενο ματς: Αναδείχθηκε ισόπαλη (2-2 εντός) με τη Βέχεν.

Δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί τη θετική εμφάνιση του πρώτου ημιχρόνου, πληρώνοντας ακριβά τα αμυντικά λάθη της στο δεύτερο. Η Ρέγκενσμπουργκ αναμένεται να έχει δύσκολη αποστολή στην έδρα της Βέχεν, στην οποία παραμένει αήττητη σε τρεις επισκέψεις της (1-2-0).

Ηττήθηκε για τελευταία φορά στις 27 Σεπτεμβρίου 2014 (2-0). Διατηρείται χωρίς νίκη, ανεξαρτήτως αντιπάλου, σε επτά αναμετρήσεις (τέσσερις ισοπαλίες, τρεις ήττες), πανηγύρισε την τελευταία επί της Πρόισεν Μούνστερ (3-1 εκτός) στις 6 Απριλίου.

Δέχτηκε τουλάχιστον από ένα γκολ στις επτά τελευταίες εκτός έδρας (συνολικά 16). “Ταξιδεύουμε στην έδρα της Βέχεν με αισιοδοξία”, υπογράμμισε χαρακτηριστικά ο προπονητής Ένοχς. Υπολογίζεται εκ νέου ο Σάλερ που εξέτισε την ποινή τιμωρίας του.