* 11η αγωνιστική

ΒΕΣΤΜΑΝΕΓΙΑΡ

Από τρεις σερί ήττες προέρχεται η Βεστμάνεγιαρ στο πρωτάθλημα. Αφού επικράτησε της Ρέικιαβικ (2-0 εντός έδρας) στις 3 Ιουνίου, το συγκρότημα του Γκούντμουντσον δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση των Βίκινγκουρ (2-1 εκτός έδρας), Βαλούρ (1-0 εντός έδρας) και Στιαρνάν (2-1 εκτός έδρας). Κόντρα στην τελευταία στις 19 Ιουνίου οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με το γκολ του Ζαχέντι στο 17’, προτού οι γηπεδούχοι ισοφαρίσουν επτά λεπτά αργότερα με τον Ράγκναρσον.

Την ανατροπή των δεδομένων, και παράλληλα το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση διαμόρφωσε έξι λεπτά πριν τη συμπλήρωση των 90’ ο Σίγκουρντσον. Στις δύο τελευταίες εντός έδρας αναμετρήσεις που έδωσε η Βεστμάνεγιαρ κόντρα στην Γκρίνταβικ πανηγύρισε ισάριθμες νίκες με το ίδιο σκορ (2-1) στις 14 Σεπτεμβρίου του 2017 και στις 16 Σεπτεμβρίου του 2012.

Προηγούμενο ματς: Η Βεστμάνεγιαρ γνώρισε την εκτός έδρας ήττα με 2-1 από την Στιαρνάν για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Η Βεστμάνεγιαρ γνώρισε την ήττα στα τρία τελευταία παιχνίδια της για το πρωτάθλημα (δες το στην Interwetten)

Το Βεστμάνεγιαρ – Γκρίνταβικ παίζει στην Interwetten

ΓΚΡΙΝΤΑΒΙΚ

Στις οχτώ τελευταίες αγωνιστικές που έδωσε η Γκρίνταβικ για το πρωτάθλημα γνώρισε μόλις μία ήττα, αυτήν από την Μπρέινταμπλικ (2-0 εντός έδρας) στις 9 Ιουνίου. Στις υπόλοιπες το συγκρότημα του Φλόρεντσον σημείωσε πέντε νίκες και δύο ισοπαλίες. Στις έξι σημειώθηκαν λιγότερα από τρία γκολ, ενώ στις τέσσερις σημειώθηκε NG. Στις 14 Ιουνίου επικράτησε εκτός έδρας με 1-0 της Φίολνιρ. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημείωσε έξι λεπτά πριν τη συμπλήρωση των 90’ ο Χέουσον.

Στις τέσσερις τελευταίες εκτός έδρας αναμετρήσεις που έδωσε η Γκρίνταβικ για την ίδια διοργάνωση παραμένει αήττητη (τρεις νίκες, μία ισοπαλία). Σε όλες σημειώθηκαν λιγότερα από τρία γκολ, ενώ στις τρεις κράτησε ανέπαφη την εστία της. Η τελευταία εκτός έδρας νίκη της επί της Βεστμάνεγιαρ χρονολογείται την 1η Οκτωβρίου του 2011 (2-0).

Προηγούμενο ματς: Η Γκρίνταβικ επικράτησε εκτός έδρας με 1-0 της Φίολνιρ για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Σημειώθηκε under 2,5 στα τρία από τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της Γκρίνταβικ για το πρωτάθλημα.