*15η αγωνιστική

*GG στα 5/7 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

*Η Λάτσιο γνώρισε μία ήττα στα επτά τελευταία εκτός έδρας μεταξύ τους παιχνίδια (τέσσερις νίκες, δύο ισοπαλίες): Στις 24 Οκτωβρίου 2021 με 4-1.

Δείτε τα Προγνωστικά Ιταλίας

ΕΛΛΑΣ ΒΕΡΟΝΑ

Προηγούμενο ματς: Αναδείχθηκε ισόπαλη (3-3 εκτός) με την Ουντινέζε. Οι γηπεδούχοι έκαναν το 2-0 με Καμπασελέ (16′) και Λούκα (30′), απάντησαν οι Τζούριτς (37′ πεν.) και Νγκονζέ (61′). Προβάδισμα στην Ουντινέζε έδωσε εκ νέου ο Λούκα (72′), το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Ανρί στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Προδόθηκε και πάλι από την απογοητευτική αμυντική λειτουργία της, στάθηκε τυχερή στο 76′ όταν η Ουντινέζε είχε δοκάρι για να κάνει το 4-2 και εκμεταλλεύτηκε την άστοχη έξοδο του τερματοφύλακα Σιλβέστρι “κλέβοντας” τον βαθμό 1,5 λεπτό μετά την ολοκλήρωση και των καθυστερήσεων. Δεύτερη σερί ισοπαλία για την Ελλάς Βερόνα που αγνοεί τη νίκη σε 13 αναμετρήσεις (τέσσερις ισοπαλίες, εννέα ήττες): Πανηγύρισε την τελευταία επί της Ρόμα (2-1 εντός) στις 26 Αυγούστου.

Υποχώρησε στην επικίνδυνη ζώνη του βαθμολογικού πίνακα και σήμερα υποδέχεται τη Λάτσιο, της οποίας επικράτησε μόλις μία φορά στις επτά τελευταίες μεταξύ τους αναμετρήσεις στο “Bentegodi” (δύο ισοπαλίες, τέσσερις ήττες): Αυτή στις 24 Οκτωβρίου 2021 (4-1). “Δυνατή ομάδα η Λάτσιο, έχει έναν από τους κορυφαίους προπονητές στην Ιταλία”, είπε ο προπονητής Μπαρόνι. Διαθέσιμος και πάλι ο Σαπονάρα, στην αποστολή οι Χίεν και Μανιάνι που, ωστόσο, κρίνονται αμφίβολοι.

ΕΛΛΑΣ ΒΕΡΟΝΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*GG στα 3/4 τελευταία παιχνίδια της.

*Over 3,5 στα 3/4 τελευταία παιχνίδια της.

Παίξε Νόμιμα στην Novibet (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ | *Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις

ΛΑΤΣΙΟ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εντός έδρας (1-0) της Τζένοα. Το μοναδικό γκολ πέτυχε ο Γκεντουζί στο 5′.

Δημιούργησε αρκετές ευκαιρίες για να “κλειδώσει” νωρίτερα τη νίκη επί της Τζένοα και απειλήθηκε, ουσιαστικά, μόλις δύο φορές από αυτή. Η Λάτσιο επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί μεσοβδόμαδα πανηγυρίζοντας την πρόκριση στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ιταλίας, με τον προπονητή Σάρι να πραγματοποιεί αρκετές αλλαγές στην ενδεκάδα του. Ήταν η τρίτη σερί νίκη της με μηδέν παθητικό σε Ιταλία και Ευρώπη, την προηγούμενη βδομάδα επικράτησε της Κάλιαρι με το ίδιο σκορ, και πάλι στο “Olimpico”.

Φτάνοντας τους 20 βαθμούς οι “αετοί” βρίσκονται στο -3 από τις θέσεις που οδηγούν στην Ευρώπη. Μακριά από το σπίτι τους γνώρισαν τρεις σερί ήττες με διαφορά γκολ 2-6. Στις πέντε τελευταίες αναμετρήσεις που έδωσε κόντρα στην Ελλάς Βερόνα η Λάτσιο έχει απολογισμό 2-2-1, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης: Κράτησε το μηδέν στις δύο και πέτυχε τουλάχιστον από δύο γκολ στις τρεις. Στην αποστολή επέστρεψε ο Βεσίνο, μετά το πειθαρχικό παράπτωμα στο οποίο υπέπεσε. Την Τετάρτη (13/12) φιλοξενείται από την Ατλέτικο Μαδρίτης για το Τσάμπιονς Λιγκ.