*21η αγωνιστική

*Στον πρώτο γύρο: Σουντιρόλ – Βενέτσια 1-2

*NG στα 4/5 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

ΒΕΝΕΤΣΙΑ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εκτός έδρας (1-0) από την Τζένοα. Το μοναδικό γκολ σημείωσε ο Κόντα στο 85′.

Δεν άντεξε στο “Luigi Ferraris” η Βενέτσια με αντίπαλο την Τζένοα, γνωρίζοντας στα τελευταία λεπτά την ήττα με 1-0 την προηγούμενη βδομάδα. Παρουσιάστηκε πιο επικίνδυνη στο πρώτο ημίχρονο, στο οποίο σημάδεψε και τα αντίπαλα γκολπόστ. Κράτησε παθητική στάση στο δεύτερο, κάτι που πλήρωσε πέντε λεπτά πριν τη συμπλήρωση των 90′.

Τα “φτερωτά λιοντάρια” αγνοούν τη νίκη σε τρεις αγωνιστικές (0-1-2), παραμένοντας στους 20 βαθμούς βρίσκονται εντός της ζώνης που οδηγεί απευθείας στον υποβιβασμό και στο -3 από τη 15η Μπενεβέντο. Στις τρεις τελευταίες αγωνιστικές στο “Pierluigi Penzo” σημείωσαν δύο νίκες και μία ισοπαλία. Εκτός αποστολής και πάλι ο Τσερίσεφ.

ΒΕΝΕΤΣΙΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Over 2,5 στα 4/6 τελευταία παιχνίδια της.

*GG στα 4/6 τελευταία παιχνίδια της.

ΣΟΥΝΤΙΡΟΛ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εντός έδρας (1-0) της Μπρέσια. Σκόραρε στο 30′ ο Ρόβερ.

Με το δεξί μπήκε στο 2023 η Σουντιρόλ, αφήνοντας πίσω την εντός έδρας ήττα από τη Μόντενα (2-0). Το συγκρότημα του Μπιζόλι εκμεταλλεύτηκε, για άλλη μία φορά, την αποτελεσματικότητα του. Είχε δοκάρι στο πρώτο ημίχρονο κι άντεξε στην πίεση που του ασκήθηκε στο δεύτερο. Στάθηκε τυχερό σε σουτ του Εντόι που προσέκρουσε στο οριζόντιο δοκάρι του Πολούτσι.

Η Σουντιρόλ κράτησε το μηδέν στις 3/4 τελευταίες αγωνιστικές (2-1-1), συγκεντρώνοντας 29 βαθμούς διατηρείται στη ζώνη των πλέι οφ ανόδου. Γνώρισε μόλις μία ήττα σε επτά εκτός έδρας αγωνιστικές από την Τζένοα (2-0) στις 8 Δεκεμβρίου (τέσσερις νίκες, δύο ισοπαλίες). Ήρθε δανεικός από τη Βενέτσια ο Φιορντιλίνο (ΜΕ) και βρίσκεται στην αποστολή. Εκτός Λουνέτα και Ντ’ Οράζιο.