*38η αγωνιστική των πλέι άουτ (τελευταία).

*Σε προηγούμενους γύρους: Ιβερντόν – Βασιλεία 3-2, Βασιλεία – Ιβερντόν 2-1, Ιβερντόν – Βασιλεία 0-2

*Αδιάφορες βαθμολογικά και οι δύο ομάδες.

*2-3 γκολ στα 3/4 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

ΒΑΣΙΛΕΙΑ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εκτός έδρας (1-0) της Γκρασχόπερς. Το μοναδικό γκολ πέτυχε ο Φράι στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Πιο επικίνδυνη παρουσιάστηκε η Βασιλεία στην έδρα της Γκρασχόπερς καταφέρνοντας, τελικά, να πανηγυρίσει τη νίκη με γκολ στο βάθος των καθυστερήσεων. Έκανε το 2Χ2 κρατώντας το μηδέν στα μετόπισθεν, παράλληλα έδωσε συνέχεια σε αήττητο σερί που “τρέχει” από τις αρχές Απριλίου (4-3-0).

Στις πέντε τελευταίες εντός έδρας αγωνιστικές έχει απολογισμό δύο νίκες και τρεις ισοπαλίες: Δέχτηκε γκολ σε τέσσερις και σκόραρε σε όλες. Η Βασιλεία θα τερματίσει στην 1η θέση των πλέι άουτ με νίκη και γκέλα της Λουκέρνης κόντρα στην ουραγό Λωζάνη Ουσί. Νέο αγωνιστικό πρόβλημα για τον προπονητή Τσελεστίνι ο Βέιγκα, νοκ άουτ παραμένουν άλλοι τρεις ποδοσφαιριστές.

ΒΑΣΙΛΕΙΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*2-3 γκολ στα 6/8 τελευταία παιχνίδια της.

*Under 2,5 στα 7/8 τελευταία παιχνίδια της.

Παίξε Νόμιμα στην NetBet (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ | *Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις

ΙΒΕΡΝΤΟΝ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εντός έδρας (3-1) της Λουκέρνης. Οι γηπεδούχοι σκόραραν με Ακέ (45+2′), Ροντρίγκες (46′) και Κέβιν Κάρλος (54′). το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Αντέμι στο 55′.

Ρέφαρε τις δύο σερί ήττες που γνώρισε μακριά από το “Municipal” πετώντας νοκ άουτ τη Λουκέρνη σε αυτό. Η Ιβερντόν πήρε προβάδισμα στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου κι έκανε το 2-0 με την έναρξη του δευτέρου, ολοκληρώνοντας την αναμέτρηση με 2.03 xGoals έναντι 1.63 των φιλοξενούμενων.

Παρουσιάζει μία θλιβερή αγωνιστική εικόνα μακριά από το σπίτι της, γνωρίζοντας εννέα σερί ήττες στη Σούπερ Λιγκ. Παράλληλα αγνοεί το “τρίποντο” στις 16 τελευταίες συγκεντρώνοντας μόλις τρεις βαθμούς. Η Ιβερντόν γνώρισε την ήττα στις τρεις τελευταίες επισκέψεις της στην έδρα της Βασιλείας (διαφορά γκολ 3-7). Την ποινή τιμωρίας του εξέτισε ο Τιγιάνι, τη θέση του πήρε ο Κέβιν Κάρλος.