* 17η αγωνιστική

* Under 2.5 τα 5/6 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

* Η Βάρτα δίνει τους εντός έδρας αγώνα στο Γκρότζισκ, 80 χιλιόμετρα από το Πόζναν.

Δείτε τα Προγνωστικά Πολωνίας

ΒΑΡΤΑ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία (2-2) με τη Λέγκια. Οι Πρίκριλ (7’) και Έπελ με πέναλτι (40’) έκαναν το 0-2 για την Βάρτα, αλλά η Λέγκια επέστρεψε με πέναλτι του Ζόσουε (45+5’) και Μούτσι (63’).

Άμεση η αντίδραση της Βάρτα στην απρόσμενη ήττα πριν τη διακοπή, έκανε δυνατή εμφάνιση στη Βαρσοβία και πήρε παλικαρίσιο πόντο από την ντεφορμέ Λέγκια.

Χτύπησε σε γρήγορη μετάβαση για το 0-1 και σε κόρνερ κέρδισε το πέναλτι για το 0-2, δίχως να πιεστεί ιδιαίτερα ενδιάμεσα. Παρότι η Λέγκια επέστρεψε σχετικά νωρίς στο ματς, κατάφερε να απορροφήσει αποτελεσματική την πίεση του τελευταίου ημιώρο κι ανακτήθηκε η αυτοπεποίθηση στο πλάνο του κόουτς Σούλτσεκ.

Στα (τύποις) εντός έδρας όμως έφτασε τα 6 ματς δίχως νίκη (0-3-3), έχοντας πετύχει μόλις ένα γκολ στα 5 τελευταία.

Στα αγωνιστικά νέα, συμπλήρωσαν κάρτες οι βασικοί Μπαρτκόφσκι (μπακ/στόπερ), Ζιμόνοβιτς (στόπερ), ενώ μακροχρόνια τραυματίες είναι οι Πρζιμπίλκο (στόπερ), Ζρέλακ (φορ).

ΒΑΡΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Under 2.5 τα 6/8 τελευταία παιχνίδια της

* No Goal τα 4/5 τελευταία εντός έδρας για το πρωτάθλημα

Παίξε Νόμιμα στην NetBet (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ | *Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις

ΓΙΑΓΚΕΛΟΝΙΑ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία (0-0) με την Πιαστ. Ο Μοσόρ της Γιαγκελόνια αποβλήθηκε στο 73ο λεπτό.

Με ισοπαλία πήγε στη διακοπή των εθνικών ομάδων η Γιαγκελόνια, με ισοπαλία επέστρεψε από αυτήν την περασμένη Παρασκευή, την πρώτη εντός έδρας της σεζόν, ενώ είχαν προηγηθεί 8/8 νίκες σε πρωτάθλημα και κύπελλο!

Διατηρήθηκε στη 2η θέση της Ekstraklasa, όμως είδε την Σλασκ να συνεχίζει το νικηφόρο σερί και να ξεμακρύνεται στο +5.

Παράλληλα απέτυχε να σκοράρει για πρώτη φορά στο Μπιαλίστοκ από τον Ιούλιο του 2022! Είχε προβλήματα απέναντι στο συμπαγές πλάνο της Πιαστ, η οποία είχε δοκάρι νωρίς στο ματς και τεράστια χαμένη ευκαιρία στο κλείσιμο του ημιχρόνου. Δεν δημιούργησε όσο στα προηγούμενα παιχνίδια της η Γιαγκελόνια, ούτε κατάφερε να αξιοποιήσει το αριθμητικό πλεονέκτημα του τελευταίου 20λεπτου.

Κράτησε ανέπαφη την εστία της σε 4ο διαδοχικό εντός, αλλά μακριά από το Μπιαλίστοκ έχει δεχθεί 2+ γκολ στα 7/8 φετινά ταξίδια.

“Νομίζω ότι βρισκόμαστε σε μια δροσερή, αλλά ταυτόχρονα και επικίνδυνη στιγμή. Μπορεί να νιώσεις απογοήτευση μετά την ισοπαλία με τον Πιάστ. Ξέρω ότι έχω φιλόδοξα αποδυτήρια, αλλά ο πρόεδρος και ο διευθυντής μας υπενθυμίζουν συνεχώς ότι οι προσδοκίες για εμάς στην αρχή της σεζόν ήταν τελείως διαφορετικές.” δήλωσε ο κόουτς Σιεμιένιετς.

Στα αγωνιστικά νέα, επιστρέφει από τιμωρία καρτών ο σημαντικός Νενέ (αμ. χαφ), αλλά παραμένουν εκτός οι τραυματίες Νάστιτς (αρ. μπακ), Κουμπίτσκι (μέσος), Νγκουιάμπα (μέσος), Λάσκι (εξτρέμ). Αμφίβολος λογίζεται ο Πουλούλου (φορ) λόγω ενοχλήσεων που αποκόμισε στον αγώνα με την Πιαστ.