*Στον Α’ γύρο: Φορτούνα Σιτάρντ – Βααλβάικ 1-0

*8/9 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με Χ στο πρώτο ημίχρονο

*7/9 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με Over 2,5

*Απόλυτα ισορροπημένη η πρόσφατη μεταξύ τους προϊστορία (2-2-2).

Δείτε όλα τα σημερινά ματς στο κουπόνι παμε στοιχημα

ΒΑΑΛΒΑΙΚ

Προηγούμενο ματς: Το πάλεψε την περασμένη αγωνιστική στην έδρα της Φέγενορντ αλλά ηττήθηκε με 1-0. Έπαιζε με δέκα παίκτες από το 35′, λόγω απευθείας κόκκινης που έλαβε ο κίπερ Βάεσεν, λύγισε εν τέλει στο 84′.

Μπορεί οι συγκυρίες να ήταν εξαιρετικά δυσμενείς στο εκτός έδρας παιχνίδι με την Φέγενορντ, ωστόσο στάθηκε αξιοπρεπώς και χρειάστηκε το τελευταίο δεκάλεπτο στην γηπεδούχο για να πάρει την νίκη. Επέδειξε μαχητικότητα και πάθος, μπορεί να μην πήρε κάτι από αυτό το παιχνίδι, αλλά έχει πολλά θετικά να κρατήσει εν όψει της συνέχειας.

Αμετάβλητη η κατάσταση στην βαθμολογία, μειώθηκε ελαφρώς η  διαφορά από τις δύο τελευταίες θέσεις (+5), ενώ πλησίασε σημαντικά αυτές της απευθείας παραμονής (-3).

«Έχουμε πολλά να κρατήσουμε από το παιχνίδι στο Ρότερνταμ, αν και έχω τις ενστάσεις μου για την αποβολή στο πρώτο ημίχρονο. Θεωρώ πως ήταν μια καλή εμφάνιση, πρέπει όμως να την αφήσουμε πίσω μας και να κοιτάξουμε το επόμενο παιχνίδι. Η Φορτούνα είναι μια ομάδα με παρόμοιους στόχους και το μεταξύ μας ματς θα καθορίσει πολλά», τόνισε ο τεχνικός Φράσερ.

Επιστρέφει ο ηγετικός φορ Κράμερ, δεν αντιμετωπίζει αγωνιστικά προβλήματα σε ακόμη ένα παιχνίδι και αναμένεται πλήρης στην αποψινή μάχη. Moναδικό ερωτηματικό η συμμετοχή του νεοαποκτηθέντα φορ Σόιντγιενς, η οποία θα κριθεί την τελευταία στιγμή.

Βααλβάικ Στατιστικά

*5/7 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με 2-3 γκολ

*3/4 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με N/G

Παίξε Νόμιμα στην NetBet (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ | *Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις

ΦΟΡΤΟΥΝΑ ΣΙΤΑΡΝΤ

Προηγούμενο ματς: Δεν τα κατάφερε απέναντι στην Άλκμααρ εντός έδρας και γνώρισε την ήττα με 1-2, την προηγούμενη αγωνιστική. Προηγήθηκε στο πρώτο μέρος με γκολ του Κόρντομπα (18′), ωστόσο η φιλοξενούμενη ισοφάρισε αρχικά στο 63′ και έφτασε στην ανατροπή με όμορφο γκολ στο φινάλε (90′).

Προσπάθησε με όλες τις δυνάμεις της στο εντός με αντίπαλο την Άλκμααρ, βρήκε νωρίς ένα γκολ αλλά δεν κατάφερε να σώσει στο τέλος ούτε τον βαθμό. Δέχτηκε πίεση στην επανάληψη και η ίδια δεν απείλησε πριν μιας φάσης με το σκορ στην ισοπαλία. Έβγαλε πάντως μια αντίδραση στην κάκιστη εμφάνιση που είχε προηγηθεί, στην έδρα της Ουτρέχτης.

Έχει μόλις μία νίκη στα τελευταία πέντε παιχνίδια πρωταθλήματος (1-2-2), ενώ επέστρεψε από την διακοπή με δύο ήττες σε ισάριθμα ματς. Μέτριες οι περισσότερες εμφανίσεις της, στερείται συχνά δημιουργίας και επιθετικών πρωτοβουλιών. Εξακολουθεί πάντως, να ελέγχει την κατάσταση κα για την ώρα το όνομά της δεν είναι μπλεγμένο σε σενάρια παραμονής (+6).

«Είναι κομβικό το παιχνίδι απέναντι στην Βααλβάικ, θεωρώ πως αν κερδίσουμε, κάνουμε καθοριστικό βήμα για την παραμονή μας στην κατηγορία. Πιστεύω πως η ψυχολογία μας έχει φτιάξει, δείξαμε μια αντίδραση στο ματς με την Άλκμααρ και τώρα είναι ευκαιρία να πάρουμε την πρώτη μας νίκη μέσα στο 2024», αισιόδοξος ο τεχνικός Μπάους.

Αποθεραπεύτηκε και επιστρέφει ο στόπερ Σιόβας, ενώ αντίθετα παραμένει στα πιτς ο μέσος Ροζιέ. Τραυματίστηκε ο νεοαποκτηθείς εξτρέμ Ντα Κρουζ.