30η αγωνιστική

*Αήττητη η Οσέρ στα εννέα τελευταία παιχνίδια με αντίπαλο την Αζαξιό, μετρώντας έξι νίκες και τρεις ισοπαλίες.

*No Goal τα έξι τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στον πρώτο γύρο: Οσέρ – Αζαξιό 2-0

ΑΖΑΞΙΟ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 2-0 από την Παρί, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο 53ο λεπτό, δεχόμενη και δεύτερο τέρμα στο 64′.

Μακριά από τις επιτυχίες παραμένει εδώ και πέντε αναμετρήσεις η Αζαξιό. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Ολιβιέ Πανταλονί φιλοξενήθηκε από την Παρί, στην έδρα της οποίας έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 2-0. Κατώτερη των προσδοκιών η εμφάνιση της, παρότι άντεξε μέχρι την ανάπαυλα, με την επιστροφή από τα αποδυτήρια δέχθηκε δυο τέρματα και δεν είχε απάντηση στην πορεία.

Τρίτη διαδοχική ήττα, μετά και από εκείνες που υπέστη κόντρα σε Ανζέ (3-1 εκτός) και Ανεσί (1-3 εντός). Βρίσκεται έτσι στο δεύτερο μισό της κατάταξης και στο +5 από τη ζώνη του υποβιβασμού. Ηττήθηκε μια φορά στα 14 φετινά εντός της (8-5-1).

Αζαξιό Στατιστικά

*Goal/Goal τα 3/5 τελευταία παιχνίδια της.

*Over 2.5 τα 4/6 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΟΣΕΡ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 2-1 επί της Καέν, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο 10ο λεπτό, για να κάνει την ανατροπή με τους Ραβελοσόν (76′) και Ζουμπάλ (82′).

Επιστροφή στις επιτυχίες για την Οσέρ, μετά από τρία παιχνίδια στα οποία και είχε δυο ισοπαλίες και μια ήττα. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Κριστόφ Πελισιέ υποδέχθηκε την Καέν, της οποίας και επικράτησε με 2-1. Βρέθηκε πίσω από νωρίς και δεν είχε απάντηση μέχρι την ανάπαυλα. Στο δεύτερο ημίχρονο είχε την πρωτοβουλία και όσο περνούσε η ώρα γινόταν όλο και πιο επιθετική, κάτι για το οποίο δικαιώθηκε, φτάνοντας στην ανατροπή.

Διατηρείται έτσι μόνη πρώτη και έχει την ευκαιρία να ανοίξει ακόμη περισσότερο τη διαφορά από τη δεύτερη Ανζέ (+2). Ηττήθηκε μια φορά στις επτά πιο πρόσφατες εξόδους της, στις οποίες είχε ακόμη από τρεις νίκες και ισοπαλίες.