17η αγωνιστική

*Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκαν τα 10/11 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες, με τη Λαβάλ να έχει μια νίκη.

*Under 2.5 τα 8/9 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

ΑΖΑΞΙΟ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Ανζέ, για το πρωτάθλημα. Πήρε προβάδισμα στο 28′ με τον Ζακόμπ, για να δεχθεί την ισοφάριση στο 42ο λεπτό.

Μακριά από τα νικηφόρα αποτελέσματα παρέμεινε για δεύτερο σερί ματς η Αζαξιό, μετά και την ήττα με 2-0 από την Ανεσί. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Ολιβιέ Πανταλονί υποδέχθηκε την Ανζέ, με την οποία αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1. Σε ένα ισορροπημένο γενικά παιχνίδι, μπορεί να πήρε προβάδισμα στα μέσα του ημιχρόνου, ωστόσο δέχθηκε την ισοφάριση λίγο πριν την ανάπαυλα.

Με το βαθμό που απέσπασε, έφτασε τους 24 συνολικά και μοιράζεται την έκτη θέση με τις Γκινγκάμπ και Σεντ Ετιέν. Αήττητη στα οκτώ εντός της, έχοντας από τέσσερις νίκες και ισοπαλίες. Την τρίτη και τελευταία αγωνιστική της τιμωρίας του εκτίει ο Στέφαν Κεμπέρ, όντας μπλεγμένος σε παράνομο στοίχημα.

Αζαξιό Στατιστικά

*Under 2.5 τα 3/4 τελευταία παιχνίδια της.

*Under 2.5 τα τέσσερα τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΛΑΒΑΛ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 1-1 με τη Γκρενόμπλ, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο 59′ με πέναλτι, για να ισοφαρίσει στο 80′ με τον Γκονσάλβες.

Αήττητη για δεύτερο διαδοχικό παιχνίδι παρέμεινε η Λαβάλ, μετά και τη νίκη 0-2 επί της Ντανκέρκ. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Ολιβιέ Φραπολί υποδέχθηκε τη Γκρενόμπλ, με την οποία αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1. Μετά από ένα κακό ποιοτικά πρώτο ημίχρονο, αμφότερες ήταν πιο ορεξάτες στην πορεία. Μπορεί να βρέθηκε πίσω με τη συμπλήρωση μιας ώρας και από το σημείο του πέναλτι, ωστόσο κατάφερε να σώσει το βαθμό στα τελευταία λεπτά, με απευθείας εκτέλεση φάουλ.

Παρά την απώλεια αυτή, διατηρείται σταθερά στην κορυφή της κατάταξης και στο +2 από τη δεύτερη Ανζέ. Επιπλέον, έμεινε αλώβητη στις επτά τελευταίες εξόδους της, στις οποίες πήρε πέντε φορές το διπλό, ενώ στις 6/7 κράτησε και ανέπαφη την εστία της.