*Διεθνής φιλική αναμέτρηση.

ΑΥΣΤΡΙΑ

Έπρεπε να περάσουν 32 χρόνια για να κερδίσει η Αυστρία ξανά τη Γερμανία, τα κατάφερε το περασμένο Σάββατο και επιβεβαίωσε την αγωνιστική της άνοδο. Το ματς ξεκίνησε καταστροφικά με το 0-1 της Γερμανίας στο 11’, ωστόσο η Αυστρία είχε διάθεση και αποφασιστικότητα, ερχόταν από σερί νίκες και η αυτοπεποίθηση της έπαιξε καταλυτικό ρόλο στην έκβαση του αγώνα. Ισοφάρισε στο 53’ και έφτασε στην ανατροπή στο 69’, το να κερδίζεις 2-1 με ανατροπή τη Γερμανία για πρώτη φορά μετά το 1986 (9 ήττες σε 10 ματς) δεν είναι λίγο πράγμα.

Ήταν η έβδομη διαδοχική νίκη σε φιλικό και επίσημο επίπεδο για τους γηπεδούχους, οι οποίοι μετά τα προκριματικά μετρούν 5/5 φιλικές νίκες κόντρα σε ιδιαίτερα δυνατές ομάδες. Πιο συγκεκριμένα, το ομοσπονδιακό συγκρότημα του Φράνκο Φόντα κατάφερε να κάμψει την αντίσταση των Ουρουγουάης (2-1), Σλοβενίας (3-0), Λουξεμβούργου (4-0), Ρωσίας (1-0) και Γερμανίας. Σήμερα υποδέχεται τη Βραζιλία σ’ ένα φιλικό που δίνει άρωμα Μουντιάλ, απ’ το οποίο οι Αυστριακοί θα απουσιάσουν.

Προηγούμενο ματς: Φιλική επικράτηση 2-1 κόντρα στη Γερμανία.

Στατιστικό: Από 4/5 Over 2,5 έρχεται η Αυστρία (δες το στην Betshop).

Δείτε τα προγνωστικά Διεθνών φιλικών (Κλικ Εδώ)

Το Αυστρία – Βραζιλία παίζει στην Betshop

ΒΡΑΖΙΛΙΑ

Πήρε αυτό που ήθελε η Βραζιλία στο ιδιαίτερα απαιτητικό τεστ με την Κροατία την Κυριακή στο «Άνφιλντ». Έκανε κακό πρώτο ημίχρονο, η Κροατία πίεσε ψηλά τη «σελεσάο», την οδήγησε σε πολλά λάθη και είχε ευκαιρίες να σκοράρει, δεν απειλήθηκε σχεδόν καθόλου. Η είσοδος του Νεϊμάρ στο ημίχρονο άλλαξε τις ισορροπίες και έγειρε την πλάστιγγα υπέρ των Βραζιλιάνων, που βρήκαν δύο γκολ στα τελευταία 20 λεπτά και επικράτησαν δίκαια. Ήταν η τρίτη διαδοχική φιλική νίκη χωρίς να δεχτούν γκολ, είχαν προηγηθεί αυτές κόντρα σε Ρωσία (0-3) και Γερμανία (0-1), τελευταία ομάδα που σκόραρε εναντίον τους ήταν η Ιαπωνία τον Νοέμβριο (1-3).

Πρόβα τζενεράλε σήμερα για τον κόουτς Τίτε, που θέλει να δει την αντίδραση της ομάδας του κόντρα σε ακόμη μια ικανή ομάδα, που έχει «κλειστή» άμυνα. Δεν είναι στο 100% οι Ντάγκλας Κόστα και Ρενάτο Αουγκούστο, ο δεύτερος σίγουρα δεν πρόκειται να παίξει. Υπάρχουν χαμόγελα για την κατάσταση του Νεϊμάρ, που έχει επιστρέψει σε κανονικό ρυθμό προπονήσεων μετά τον τραυματισμό του τον Φεβρουάριο, δείχνει ότι μπορεί να προσφέρει τα αναμενόμενα στο Μουντιάλ.

Προηγούμενο ματς: Φιλική επικράτηση 2-0 επί της Κροατίας.

Στατιστικό: Από 6/7 NG έρχεται η Βραζιλία.