* Η ομάδα που θα επικρατήσει στο ζευγάρι θα παίξει στη Liga Portugal την επόμενη σεζόν.

* Αγώνας ρεβάνς, η Άβες επικράτησε 1-2 το προηγούμενο Σάββατο.

Δείτε τα προγνωστικα για στοιχημα την Κυριακή (02/06)

ΑΒΕΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη (1-2) επί της Πορτιμονένσε. Ο Κορέια (19’) άνοιξε το σκορ για την Άβες, ο Μάρτινς (47’) έκανε το 0-2 και με αυτογκόλ (86’) μείωσε η Πορτιμονένσε. Στις καθυστερήσεις αποβλήθηκε ο Πατσέκο της Άβες.

Ένα βήμα πιο κοντά στην άνοδο στη Liga Portugal, το προηγούμενο Σάββατο έκανε την έκπληξη στο Πορτιμάο, κόντρα στο προβληματικό της κλείσιμο στη regular season, επιβεβαιώνοντας ότι την βολεύουν τα εκτός έδρας παιχνίδια.

Πιο απειλητική στο πρώτο ημίχρονο προ 8 ημερών, έκανε θαρραλέο μπάσιμο, δημιούργησε δύο μεγάλες ευκαιρίες, αξιοποίησε τη μία και με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου αιφνιδίασε ξανά. Αναμενόμενα πίεσε η Πορτιμονένσε στο φινάλε και σε μία από τις πολλές τελικές (16) μετά την ανάπαυλα κράτησε ζωντανό το ζευγάρι.

“Πρέπει να είμαστε ο εαυτός μας και να είμαστε έξυπνοι. Πρέπει να αντικρούσω την ιδέα ενός πλεονεκτήματος, στην πραγματικότητα, θα ήταν μεγάλο λάθος να πιστεύουμε ότι έχουμε πλεονέκτημα.” δήλωσε ο κόουτς Ζόρζε Κόστα ενόψει ρεβάνς.

Στα αγωνιστικά νέα, επιστρέφουν από τιμωρίες οι Φονσέκα (μπακ) και Μπένι (μέσος), αλλά ο έμπειρος Σίλβα (μέσος) παραμένει τιμωρημένος, ενώ ποινή εκτίει και ο Πατσέκο (μέσος).

ΑΒΕΣ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* No Goal τα 5/7 τελευταία παιχνίδια της

* Under 2.5 τα 4/6 τελευταία εντός έδρας

Παίξε Νόμιμα στην Novibet (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ | *Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις

ΠΟΡΤΙΜΟΝΕΝΣΕ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα (1-2) από την Άβες. Ο Κορέια (19’) άνοιξε το σκορ για την Άβες, ο Μάρτινς (47’) έκανε το 0-2 και με αυτογκόλ (86’) μείωσε η Πορτιμονένσε. Στις καθυστερήσεις αποβλήθηκε ο Πατσέκο της Άβες.

Επιβεβαιώθηκε η εντός έδρας ανεπάρκεια των “αλβινέγκρος”, το προηγούμενο Σάββατο απέτυχαν να εκμεταλλευτούν την έδρα τους συμπλήρωντας 10 ματς δίχως νίκη στο Πορτιμάο (0-4-6).

Με την πλάτη στον τοίχο ταξιδεύουν σήμερα για να γλιτώσουν τον υποβιβασμό μετά από 7 συναπτές παρουσίες στη Liga Portugal.

Προβληματική η άμυνα και στην υποδοχή της Άβες, δέχθηκαν 2+ γκολ για 6ο σερί εντός έδρας παιχνίδι και στο φινάλε έσωσαν εν μέρει την παρτίδα, διατηρώντας ρεαλιστικές ελπίδες ανατροπής των δεδομένων.

“Ξέρουμε ότι θα έχουμε ένα δύσκολο έργο εκεί, αλλά έχουμε δείξει ότι είμαστε ικανοί να ξεπεράσουμε τους εαυτούς μας.” δήλωσε ο κόουτς Σέρτζιο.

Στα αγωνιστικά νέα, επιστρέφει από τιμωρία ο σημαντικός Ρέλβας (στόπερ/μπακ), αλλά οι εξτρέμ Ζίνιο, Γιάσπερ παραμένουν τραυματίες.