6η αγωνιστική (τελευταία)

*Φάση των ομίλων του Κόπα Σουνταμερικάνα. Από κάθε όμιλο προκρίνεται στον επόμενο γύρο η ομάδα που θα τερματίσει στην πρώτη θέση. Η δεύτερη παίζει μπαράζ, με ομάδα που θα τερματίσει τρίτη στο Λιμπερταδόρες.

*Αδιάφορες οι δυο ομάδες, με τη Λανούς να είναι οριστικά πρώτη στον όμιλο και την Κουιάμπα δεύτερη.

Κριτήρια ισοβαθμίας: 1) Διαφορά τερμάτων, 2) Γκολ υπέρ, 3) Γκολ υπέρ στα εκτός έδρας, 4) Θέση στη γενική κατάταξη της Conmebol, 5) Κλήρωση

*Στον πρώτο γύρο: Κουιάμπα – Λανούς 1-1

ΛΑΝΟΥΣ (Αργεντινή)

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 2-1 επί της Εστουντιάντες, για το πρωτάθλημα. Προηγήθηκε με τον Μορένο στο 46′ και παρότι δέχθηκε την ισοφάριση στο 65ο λεπτό, εν τέλει σκόραρε και πάλι στο 84′ με τον Μπου. Ο τελευταίος αποβλήθηκε τέσσερα λεπτά αργότερα.

Αήττητη εδώ και τρία παιχνίδια η Λανούς, σε ένα σερί όπου και μετράει δυο νίκες και μια ισοπαλία, σε όλες τις διοργανώσεις. Το βράδυ του Σαββάτου, η ομάδα του Ρικάρντο Ζιελίνσκι υποδέχθηκε την Εστουντιάντες, της οποίας και επικράτησε με 2-1 για το πρωτάθλημα. Σε ένα γενικά ισορροπημένο παιχνίδι ανάμεσα τους, η ίδια αποδείχθηκε πιο εύστοχη στις προσπάθειες που της παρουσιάστηκαν και έφτασε στο θετικό αποτέλεσμα.

Αυτή ήταν και η πρώτη νίκη στις τρεις πρώτες στροφές του πρωταθλήματος, φτάνοντας τους τέσσερις βαθμούς μέχρι τώρα. Αδιάφορη σε αυτή την τελευταία στροφή των ομίλων στο Κόπα Σουνταμερικάνα, καθώς έχει εξασφαλίσει ήδη την πρώτη θέση και την πρόκριση, ούσα και αήττητη στα πέντε παιχνίδια της εδώ (4-1-0).

Λανούς Στατιστικά

*2-3 Goals τα 9/10 τελευταία παιχνίδια της.

*2-3 Goals τα 4/5 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΚΟΥΙΑΜΠΑ (Βραζιλία)

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 1-0 επί της Γκοϊάς, για το κύπελλο. Βρήκε δίχτυα με τον Μπρούνο Άλβες στο 80ο λεπτό.

Το φυσάει και δεν κρυώνει η Κουιάμπα, που βλέπει τη σεζόν να εξελίσσεται αρνητικά. Την περασμένη Πέμπτη, η ομάδα του Πετίτ υποδέχθηκε τη Γκοϊάς, στη ρεβάνς της ήττας με 1-0 για τον τρίτο γύρο του κυπέλλου, της οποίας και επικράτησε αυτή τη φορά με 1-0. Με διαφορά ανώτερη στον αγωνιστικό χώρο, είχε πολύ περισσότερες ευκαιρίες και προς το φινάλε σημείωσε το μοναδικό τέρμα. Έλυσαν έτσι τις διαφορές τους στα πέναλτι, όπου ήταν πιο άστοχη και ηττήθηκε με 1-3.

Δεύτερος αποκλεισμός μέσα σε διάστημα λίγων ημερών, είχε προηγηθεί αυτός στο Κόπα Βέρντε από τη Βίλα Νόβα και πάλι στη διαδικασία των πέναλτι. Οριστικά δεύτερη στον όμιλο του Κόπα Σουνταμερικάνα, στο -4 από την αποψινή της αντίπαλο και στο +4 από την τρίτη Ντεπορτίβο Γκαρσιλάσο. Στον επόμενο γύρο λοιπόν θα παίξει με ομάδα που έρχεται από το Κόπα Λιμπερταδόρες.