*Αγώνας ρεβάνς για τη φάση των “16” στο Γιουρόπα Λιγκ. Δεν ισχύει ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ. Σε περίπτωση συνολικής ισοπαλίας ακολουθεί παράταση και, αν χρειαστεί, πέναλτι.

*Η Σπόρτινγκ δεν έχει κερδίσει σε καμία από τις 17 συνολικά επισκέψεις της στην Ιταλία (0-5-12). Στις 16/17 είδε την εστία της να παραβιάζεται, ενώ μόλις μια φορά κατάφερε να σκοράρει πάνω από ένα τέρμα και αυτή ήταν το 2005 κόντρα στην Ουντινέζε (3-2).

Δείτε τα Προγνωστικά Europa League

*Οι δύο ομάδες αναμετρήθηκαν και στον όμιλο του Γιουρόπα Λιγκ, με την Αταλάντα να επικρατεί 1-2 στη Λισαβόνα, ενώ ο αγώνας στο Μπέργκαμο έληξε ισόπαλος (1-1).

*Goal/Goal και τα τρία συνολικά παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στο πρώτο παιχνίδι: Σπόρτινγκ – Αταλάντα 1-1

ΑΤΑΛΑΝΤΑ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 2-2 με τη Γιουβέντους, για το πρωτάθλημα. Προηγήθηκε με τον Κοπμάινερς στο 35ο λεπτό και παρότι δέχθηκε την ανατροπή (66′, 70′), εν τέλει ισοφάρισε στο 75′ και πάλι με τον Κοπμάινερς.

Μακριά από τα νικηφόρα αποτελέσματα παραμένει εδώ και πέντε αναμετρήσεις η Αταλάντα, με τρεις ισοπαλίες και δυο ήττες σε όλες τις διοργανώσεις. Στην πιο πρόσφατη εξ αυτών, η ομάδα του Τζιαν Πιέρο Γκασπερίνι φιλοξενήθηκε από τη Γιουβέντους, από την έδρα της οποίας έφυγε με ένα βαθμό, μετά και το μεταξύ τους 2-2 για το πρωτάθλημα.

Ξεκίνησε την αναμέτρηση έχοντας περισσότερο παθητικό ρόλο, όμως άντεξε στην πίεση και στις φάσεις των γηπεδούχων, για να πάρει τα ηνία κόντρα στη ροή και λίγο μετά το μισάωρο. Συνέχισε να δέχεται πίεση και μετά την επιστροφή από τα αποδυτήρια, με αποτέλεσμα να δεχθεί εν τέλει την ισοφάριση λίγο μετά τη συμπλήρωση μιας ώρας και τέσσερα λεπτά αργότερα την ολική ανατροπή. Παρόλα αυτά, δεν τα παράτησε και πολύ γρήγορα ισοφάρισε σε 2-2, το οποίο έμεινε μέχρι τέλους.

Πρώτος βαθμός μετά τις δυο ήττες που προηγήθηκαν από τις Ίντερ (4-0 εκτός) και Μπολόνια (1-2 εντός), οπότε και είναι στην έκτη θέση της κατάταξης και στο -1 από την πέμπτη Ρόμα. Καλείται τώρα να εκμεταλλευτεί την έδρα της και να φτάσει στη νίκη που θα της χαρίσει και την πρόκριση, μετά και το 1-1 με το οποίο “απέδρασε” από την Πορτογαλία πριν από μια εβδομάδα. Επικράτησε στα 8/9 τελευταία μπροστά στο κοινό της.

Στα θετικά για τον κόουτς Γκασπερίνι, το γεγονός ότι δεν αναφέρθηκαν πιθανά αγωνιστικά προβλήματα, οπότε και έχει την ευκαιρία να παρατάξει την καλύτερη δυνατή ενδεκάδα. Μοναδικός απόντας είναι ο Παλομίνο, που δεν βρίσκεται στην ευρωπαϊκή λίστα.

Αταλάντα Στατιστικά

*Over 2.5 τα 6/8 τελευταία παιχνίδια της.

*Over 2.5 τα 5/6 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

Παίξε Νόμιμα στην Bwin (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα

ΣΠΟΡΤΙΝΓΚ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 0-3 επί της Αρούκα, για το πρωτάθλημα. Προηγήθηκε με τον Γκιόκερες στο 19ο λεπτό, για να βρει ακόμη δυο φορές δίχτυα στις καθυστερήσεις με τους Κατάμο (90’+1) και Χιούλμαντ (90’+6).

Από αήττητο σερί έντεκα αγώνων προέρχεται από την πλευρά της η Σπόρτινγκ, με οκτώ νίκες και τρεις ισοπαλίες, σε όλες τις διοργανώσεις. Στον τελευταίο της, το βράδυ της Κυριακής, η ομάδα του Ρούμπεν Αμορίμ φιλοξενήθηκε από την Αρούκα, της οποίας και επικράτησε με 0-3, στα πλαίσια του πρωταθλήματος.

Παρατάχθηκε με βασικούς κόντρα σε μια κατώτερη ποιοτικά αντίπαλο και όπως ήταν φυσικό είχε τον πλήρη έλεγχο σε όλη τη διάρκεια. Ευτύχησε να πάρει προβάδισμα σχετικά από νωρίς και στην πορεία σπατάλησε αρκετές ευκαιρίες για να “κλειδώσει” το τρίποντο, ενώ σε ορισμένες περιπτώσεις χρειάστηκε και τις αποκρούσεις του Ίσραελ. Ότι δεν έκανε σε όλη τη διάρκεια, το πραγματοποίησε στις καθυστερήσεις, σκοράροντας ακόμη δυο φορές.

Έφτασε έτσι τις δέκα νίκες στις έντεκα τελευταίες στροφές του πρωταθλήματος, οπότε και διατηρείται μόνη πρώτη στην κατάταξη και στο +1 από τη δεύτερη Μπενφίκα. Ταξίδεψε στην Ιταλία με μοναδικό στόχο τη νίκη απόψε, κάτι που δεν κατάφερε να κάνει στην έδρα της (1-1) και να αποκτήσει προβάδισμα για την πρόκριση στα προημιτελικά. Αλώβητη πάντως στις πέντε πιο πρόσφατες εξόδους της, έχοντας επικρατήσει στις 4/5.

Δεν ταξίδεψε με την υπόλοιπη αποστολή και έμεινε στην Πορτογαλία ο μέσος Μορίτα, καθώς ταλαιπωρείται από ίωση τις τελευταίες ημέρες. Γνώριμη και η απουσία του πορτιέρο Αδάν.