* Προημιτελικός ρεβάνς.

* Στο 1ο παιχνίδι (11/04): Λίβερπουλ – Αταλάντα 0-3 (38’, 80’ Σκαμάκα, 83’ Πάσαλιτς)

* Σε περίπτωση νίκης της Λίβερπουλ με τρία γκολ διαφορά, ακολουθεί παράταση και αν χρειαστούν πέναλτι.

* To 2020, σε όμιλο του Champions League, η Λίβερπουλ κέρδισε 0-5 στο Μπέργκαμο και η Αταλάντα 0-2 στο Άνφιλντ.

* Η Αταλάντα έχει εντός έδρας ρεκόρ 1-2-1 απέναντι σε αγγλικές ομάδες.

* Η Λίβερπουλ έχει εκτός έδρας ρεκόρ 6-4-9 απέναντι σε ιταλικές ομάδες.

Δείτε τα Προγνωστικά Europa League

ΑΤΑΛΑΝΤΑ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία (2-2) με την Βερόνα. Με Σκαμάκα (13’) και Έντερσον (18’) προηγήθηκε 2-0 η Αταλάντα, αλλά οι Λάζοβιτς (56’), Νόσλιν (60’) ισοφάρισαν για τη Βερόνα.

Ονειρικό το ταξίδι στο Λίβερπουλ πριν μία εβδομάδα, η “λα ντέα” πέτυχε την σπουδαιότερη νίκη στην ιστορία της για να βρεθεί με το ενάμιση πόδι στα ημιτελικά του Europa League!

Πολύ καλά διαβασμένη για τις αδυναμίες των “κόκκινων”, έκανε θραύση στις μεταβάσεις και η νίκη ήρθε απόλυτα δίκαια παρά την περιορισμένη κατοχή της (30%).

Είχε δύο απίθανες χαμένες ευκαιρίες στο ξεκίνημα και το κλείσιμο του πρώτο ημιχρόνου, ενδιάμεσα ο Σκαμάκα εκτέλεσε αμαρκάριστος από το ύψος του πέναλτι για το 0-1, ενώ είχε και η Λίβερπουλ τις στιγμές της για προβάδισμα. Οι Ιταλοί απορρόφησαν την πίεση στο ξεκίνημα του β’ μέρους και μέσα από ωραία συνεργασία ήρθε το 0-2. Σαστισμένοι οι “κόκκινοι” στο φινάλε, η Αταλάντα έχασε δύο μεγάλες ευκαιρίες πριν το 0-3 στην κόντρα.

Προβληματική αποδείχθηκε η διαχείριση του θριάμβου στο Άνφιλντ, τη Δευτέρα οι “μπεργκαμάσκι” πέταξαν δύο βαθμούς απέναντι σε ομάδα που παλεύει για την επιβίωση στην Serie A κι έχασαν κι άλλο έδαφος στην κούρσα για ένα εισιτήριο στο επόμενο Champions League.

Περιορισμένο το rotation του Γκασπερίνι απέναντι στη Βερόνα, ξεκίνησε με τους 8/11 ίδιους για ένα πολύ δυνατό ξεκίνημα στο ματς, για ένα κυριαρχικό πρώτο ημίχρονο. Με τον Σκαμάκα να πετυχαίνει 4ο γκολ μέσα σε μία εβδομάδα και τον καταλυτικό Έντερσον να χτυπά εύκολα στην κόντρα για το 2-0. Μετά την ανάπαυλα όμως, οι παίκτες της Αταλάντα άρχισαν να σκέφτονται την σημερινή ρεβάνς και το πλήρωσαν ακριβά.

“Θα ήταν λάθος να σκεφτόμαστε το 3-0 του πρώτου αγώνα. Θα πρέπει να παίξουμε σα να ξεκινάμε από το 0-0. Η Λίβερπουλ είναι μία σπουδαία ομάδα παρά τις ήττες της.” δήλωσε ο κόουτς Γκασπερίνι.

Διαθέσιμοι οι Ντε Ρουν (μέσος), Τζαπακόστα (μπακ/χαφ) που ήταν τιμωρημένοι τη Δευτέρα, αντιθέτως παραμένει εκτός ο ταλαντούχος στόπερ Σκαλβίνι, ενώ ο Κολάσινατς (στόπερ/μπακ) λογίζεται ως αμφίβολος.

ΑΤΑΛΑΝΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Over 2.5 τα 8/10 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτως διοργάνωσης

* Goal/Goal τα 4/5 τελευταία εντός έδρας

* Under 2.5 τα 4/5 τελευταία εντός για το Europa League

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα (0-1) από την Κρίσταλ Πάλας. Ο Έζει πέτυχε το καθοριστικό γκολ στο 14ο λεπτό.

Πριν ένα μήνα βρισκόταν σε τροχιά για quadruple κι απόψε ταξιδεύει καταρρακωμένη ψυχολογικά στο Μπέργκαμο, εκτός FA Cup, αουτσάιντερ πλέον (-2) για την Πρέμιερ, αλλά με στόχο να προσθέσει μία ακόμη απίθανη ευρωπαϊκή ανατροπή στο βιογραφικό της.

Πριν μία εβδομάδα είχε να χάσει στο Άνφιλντ από το Μάρτιο του 2023 και μέσα σε τρεις ημέρες γνώρισε back to back ήττες δίχως να σκοράρει!

Στο πρώτο παιχνίδι με την Αταλάντα φάνηκε να μην έχει διαβάσει σωστά τον αντίπαλο και τα προβλήματα στο ανασταλτικό transition ήταν μεγάλα. Άστοχος ο Νούνιες για ακόμη μία φορά, δοκάρι ο Έλιοτ στο 0-0, άδεια η άμυνα στο 0-1, με τον Κέλεχερ να κάνει δύο σπουδαίες επεμβάσεις πριν την ανάπαυλα. Η αντίδραση στο ξεκίνημα της επανάληψης δεν έφερε ισοφάριση και όσο περνούσαν τα λεπτά έχανε την ισορροπία της με αποτέλεσμα να ξεφύγει το σκορ. Δίχως ένταση η μεσαία γραμμή, εκτός τόπου και χρόνου ο Κονατέ.

Παρόμοιος ο τρόπος του 0-1 την Κυριακής από την Κρίσταλ Πάλας, ολομόναχος από το ύψος του πέναλτι σκόραρε ο Έζε κι εν συνεχεία χάθηκε σωρεία μεγάλων ευκαιριών για τους “κόκκινους” (2.81 xGoals). Αναποτελεσματικός ξανά ο Νούνιες, μοιραίος σε δεύτερο σερί παιχνίδι πρωταθλήματος ο Σαλάχ, ο οποίος έχει επιστρέψει αγνώριστος από τον τραυματισμό του.

Με 24 ποδοσφαιριστές έφυγε η αποστολή για το Μπέργκαμο, εκτός αυτής έμειναν ο Μπράντλεϊ (δεξί μπακ) που τραυματίστηκε την Κυριακή και οι μακροχρόνια τραυματίες Μάτιπ (στόπερ), Τιάγκο (μέσος), Ντόακ (εξτρέμ).