*Από 5/6 νίκες επί της Άστον Βίλα έρχεται η Λίβερπουλ ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*Έρχονται από 4/5 μεταξύ τους Over 2.5 ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

Δείτε τα Προγνωστικά Αγγλίας

ΑΣΤΟΝ ΒΙΛΑ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας επικράτηση 2-1 επί της Μπράιτον στις 13 Νοεμβρίου. Ο ΜακΆλιστερ το 1-0 στο πρώτο λεπτό, ισοφάρισε ο Ινγκς με πέναλτι στο 20’, το 1-2 έκανε ο ίδιος παίκτης στο 54’.

Η εποχή Έμερι ξεκίνησε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο, πήρε δύο σπουδαίες νίκες σε απαιτητικά παιχνίδια. Αρχικά, επικράτησε 3-1 εντός έδρας της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, σε ματς που σκόραρε δύο φορές στα πρώτα 11 λεπτά και έβαλε τις βάσεις για την τελική επικράτηση. Συνέχισε με μεγάλο «διπλό» στην έδρα της Μπράιτον, παρότι βρέθηκε να χάνει απ’ το πρώτο λεπτό. Έβγαλε χαρακτήρα, σκόραρε δύο φορές μέχρι το 54’ με τον Ινγκς και άντεξε μέχρι το φινάλε.

Η ομάδα του Έμερι επέστρεψε στις νίκες μετά την εκτός έδρας «σφαλιάρα» απ’ τη Νιουκάστλ (4-0), είχε προηγηθεί το εντός έδρας4-0 επί της Μπρέντφορντ. Μετρά ρεκόρ 3-0-3 στις τελευταίες έξι αγωνιστικές, με 18 πόντους είναι 12η στη βαθμολογία, στο +5 απ’ την τελική τριάδα. Έγινε θέμα συζήτησης οι… έξαλλοι πανηγυρισμοί του γκολκίπερ Μαρτίνες μετά την κατάκτηση του Μουντιάλ απ’ την Αργεντινή, με τον Έμερι να επισημαίνει: «Θα έχουμε μια κουβεντούλα για τους πανηγυρισμούς όταν επιστρέψει. Όταν είναι στην ομάδα, είναι υπό τη δική μας ευθύνη». Σήμερα δεν είναι διαθέσιμος, τη θέση του κάτω απ’ τα δοκάρια θα πάρει λογικά ο Όλσεν.

ΑΣΤΟΝ ΒΙΛΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Έρχεται από έξι σερί Over 2.5 σ’ όλες τις διοργανώσεις.

*Έρχεται από 6/11 ΝG σ’ όλες τις διοργανώσεις.

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 3-2 κόντρα στη Μάντσεστερ Σίτι για το Λιγκ Καπ. Ο Χάαλαντ το 1-0 στο 10’, ισοφάρισε ο Καρβάλιο στο 20’, το 2-1 έκανε ο Μαχρέζ στο 47’, το 2-2 στο επόμενο λεπτό απ’ τον Σαλάχ. Το τελικό 3-2 διαμόρφωσε ο Άκε στο 58’.

Επέστρεψε στις υποχρεώσεις της με εκτός έδρας ήττα και αποκλεισμό στο Λιγκ Καπ κόντρα στη Μάντσεστερ Σίτι την Πέμπτη. Παρατάχθηκε με πολλές απουσίες (όπως και ο αντίπαλος), ωστόσο είχε κάποιους εκ των βασικών στην ενδεκάδα (Σαλάχ, Νούνιες, Ρόμπερτσον, Τιάγκο). Έβγαλε χαρακτήρα, καθώς έμεινε πίσω στο σκορ δύο φορές και απάντησε ισάριθμες, ωστόσο η αμυντική αστάθεια και η έλλειψη συνοχής έπαιξαν το ρόλο τους, δέχτηκε τρίτο γκολ και ηττήθηκε.

Ήταν σε καλό μομέντουμ πριν τη διακοπή για το Μουντιάλ, πήρε δύο σερί σπουδαίες νίκες με Τότεναμ και Σαουθάμπτον. Αρχικά, πέρασε με 2-1 απ’ το Λονδίνο και στη συνέχεια επικράτησε 3-1 εντός έδρας της Σαουθάμπτον, παρότι ισοφαρίστηκε στο 9’. Έκανε καλή εμφάνιση στο υπόλοιπο του πρώτου μέρους, σκόραρε δύο φορές μέχρι το 42’ και έφτασε στο 3-1, κάπου εκεί «κλείδωσε» το «τρίποντο».

Μετρά ρεκόρ 3-0-2 στις τελευταίες πέντε αγωνιστικές, είχαν προηγηθεί δύο σερί ήττες κόντρα σε Λιντς (1-2) και Νότιγχαμ Φόρεστ (1-0), με 22 πόντους βρίσκεται στην έκτη θέση και το -15 απ’ την κορυφή, στο -10 απ’ τη δεύτερη θέση. Διαθέσιμοι πλέον οι μουντιαλικοί Φαν Ντάικ, Άλισον, Φαμπίνιο, Χέντερσον και Αλεξάντερ-Άρνολντ.