*17η αγωνιστική

*Over 2,5 στα τέσσερα τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

Δείτε τα Προγνωστικά Ιταλίας

ΑΣΚΟΛΙ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εκτός έδρας (2-0) από την Πίζα. Σκόραραν οι Τορεγκρόσα (45+3′ πεν.) και Κανεστρέλι (87′).

Παρά τις σημαντικές απουσίες που αντιμετώπιζε η Άσκολι στάθηκε καλά στην έδρα της Πίζα μεσοβδόμαδα. Τελικά επέστρεψε από αυτή με άδεια χέρια (2-0) υποχωρώντας, παράλληλα, στην 11η θέση και το -1 από τη ζώνη των πλέι οφ ανόδου. Το σκορ ήταν ρευστό μέχρι λίγο πριν τη συμπλήρωση των 90′, όταν ο Κανεστρέλι έκανε το 2-0 για τους γηπεδούχους.

“Ήταν μία ισορροπημένη αναμέτρηση, το τελικό αποτέλεσμα δεν λέει την αλήθεια. Θεωρώ το πέναλτι που πήρε η Πίζα υπερβολικό”, ανέφερε ο προπονητής Μπούκι. Οι “τρυποκάρυδοι” αγνοούν τη νίκη σε πέντε αγωνιστικές (τρεις ισοπαλίες, δύο ήττες), εντός έδρας πανηγύρισαν μόλις μία σε επτά επί της Κάλιαρι (2-1) στις 24 Οκτωβρίου (τρεις ισοπαλίες, τρεις ήττες). Ετοιμοπόλεμοι και πάλι Ντιονίζι, Μπούσελ και Φαλάσκο, εξέτισε ο Γκοντό. Έξι κίτρινες κάρτες συμπλήρωσε ο Μπελούτσι.

ΑΣΚΟΛΙ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*GG στα 2/3 τελευταία παιχνίδια της.

*Over 3,5 στα 2/3 τελευταία παιχνίδια της.

ΤΖΕΝΟΑ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εντός έδρας (2-0) της Σουντιρόλ. Το σκορ άνοιξε ο Πούσκας στο 65′, προτού ο Αράμου βάλει το κερασάκι στην τούρτα στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Θετικά λειτούργησε η αποχώρηση του Αλεξάντερ Μπλέσιν από την τεχνική ηγεσία της Τζένοα. Μεσοβδόμαδα έβαλε τέλος σε αρνητικό σερί πέντε αγωνιστικών (δύο ισοπαλίες, τρεις ήττες) πετώντας στο καναβάτσο την σκληροτράχηλη Σουντιρόλ στο “Luigi Ferraris” (2-0). Ήταν καλύτερη σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, έφτασε σε κατοχή μπάλας 67% και δημιούργησε συνολικά 14 ευκαιρίες (τέσσερις στην εστία). Κατέγραψε δύο δοκάρια (ένα σε κάθε ημίχρονο).

Γλίτωσε στο 73′ όταν ο Οντόγκου με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δοκάρια του τερματοφύλακα Σέμπερ. “Η διοίκηση θα αποφασίσει για το μέλλον μου”, είπε ο Αλμπέρτο Τζιλαρντίνο που ξεκίνησε με το δεξί ως υπηρεσιακός προπονητής. Οι “γκριφόνι” δεν σημείωσαν ισοπαλία στις οχτώ εκτός έδρας αγωνιστικές που έδωσαν (πέντε νίκες, τρεις ήττες).