* 4η Αγωνιστική

* Under 2.5 τα 6/7 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια

* Αήττητη η Ταγιέρες στα 7 τελευταία μεταξύ τους (4-3-0)

ΑΡΣΕΝΑΛ ΣΑΡΑΝΤΙ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία (3-3) με την Σαν Λορέντσο. Ο Σουάρες (20’) άνοιξε το σκορ για την Άρσεναλ, η Σαν Λορέντσο γύρισε προσωρινά το παιχνίδι με πέναλτι του Ορτιγόσα (57’), Ελίας (60’) και Λεγκισαμόν (68’). Ο Κολμάν με δύο γκολ σε δύο λεπτά (76’-78’) ισοφάρισε για την Άρσεναλ.

Έναν ακόμη πόντο στο σακούλι, για τη μάχη της παραμονής στη μεγάλη κατηγορία της Αργεντινής, έβαλε την Τρίτη η Άρσεναλ, σε ένα τρελό παιχνίδι στο “Νουέβο Γκασόμετρο”.

Προηγήθηκε στην πρώτη καλή φάση του αγώνα, από κόρνερ, εκμεταλλευόμενη και το λάθος του αντίπαλου κίπερ. Απάντησε με μεγάλη χαμένη ευκαιρία πριν την ανάπαυλα η Σαν Λορέντσο και στο ξεκίνημα της επανάληψης το γήπεδο κατηφόρισε για τους γηπεδούχους. Μέσα σε 11 λεπτά το 0-1 έγινε 3-1, με τραβηγμένο πέναλτι, πλαγιοκόπηση από τ’ αριστερά και ατομική προσπάθεια κατα μέτωπο στα στόπερ της Άρσεναλ. Κι όμως η ομάδα του Μαδελόν δεν τα παράτησε και ισοφάρισε μέσα σε δύο λεπτά με καταπληκτικά τελειώματα του Κολμάν. Μάλιστα η Άρσεναλ έχασε και μεγάλη ευκαιρία για την ανατροπή!

Δεύτερη σερί ισοπαλία μετά το εν μέρει τυχερό 0-0 εντός έδρας με την Μπάνφιλντ, ενώ στην πρεμιέρα είχε εκ προοιμίου πολύ δύσκολο έργο στην έδρα της Μπόκα (2-1).

ΑΡΣΕΝΑΛ ΣΑΡΑΝΤΙ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Under 2.5 τα 4/7 τελευταία παιχνίδια της

* No Goal τα 5/6 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της

ΤΑΓΙΕΡΕΣ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα (0-1) από τη Νιούελς. Το γκολ του Σόρδο από το πρώτο λεπτό έκρινε το παιχνίδι! Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου αποβλήθηκε ο Πέρες της Ταγιέρες.

Δεύτερη κολλητή ήττα για την Ταγιέρες με το ίδιο σκορ, πρώτη στην Κόρδοβα μετά από 5 παιχνίδια με τέσσερις νίκες που συνδυάστηκαν με “καθαρή” εστία.

Απόλυτος αιφνιδιασμός για τη Νιούελς στο παιχνίδι, προηγήθηκε με την πρώτη κατεβασιά, με γρήγορο transition μετά από κλέψιμο στη μεσαία γραμμή. Η Ταγιέρες πήρε τα ηνία στη συνέχεια, έβαλε τον αντίπαλο στην περιοχή του για το υπόλοιπο του ημιχρόνου, έχασε δύο πολύ δυνατές ευκαιρίες, αλλά στις καθυστερήσεις έμεινε με 10 παίκτες για αγκωνιά. Η Νιούελς έβρισκε ανοιχτούς χώρους στην επανάληψη με παίκτη παραπάνω, έχασε τρεις μεγάλες ευκαιρίες για δεύτερο γκολ, μεταξύ αυτών και πέναλτι που έβγαλε ο κίπερ Ερέρα.

Είχε προηγηθεί η πικρή ήττα στο Μπουένος Άιρες από την Ιντεπεντιέντε (1-0), σε ματς που κυριάρχησε εδαφικά στο δεύτερο ημίχρονο, πιέζοντας και χάνοντας καλές ευκαιρίες για την ισοφάριση.

Αν και πολύ νωρίς ακόμη στη σεζόν πάει να διαμορφωθεί μία κατάσταση βαθμολογικής αδιαφορίας, αφού δεν πρόκειται να κινδυνέψει με τη βαθμολογία που έχει χτίσει στις προηγούμενες διοργανώσεις, ενώ τα διεθνή εισιτήρια έχουν ξεμακρύνει σημαντικά.

Τιμωρημένος ο στόπερ Πέρες, σταθερά εκτός ομάδας ο εξτρέμ Βαλόγιες που είναι μεταγραφικός στόχος της Ρίβερ.