* Αήττητη η Πόρτο στα 8 τελευταία μεταξύ τους (7-1-0).

* Στο 1ο γύρο (03/09): Πόρτο – Αρούκα 1-1

Δείτε τα Προγνωστικά Πορτογαλίας

ΑΡΟΥΚΑ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη (1-2) επί της Πορτιμονένσε. Οι Μουχίκα (48’), Ρότσα (52’) σκόραραν για την Αρούκα και ο Καρίγιο (71’) μείωσε για την Πορτιμονένσε.

Δικαιώνεται από το ελκυστικό ποδόσφαιρο που παίζει από τότε που ανέλαβε ο κόουτς Σόουζα και με τρεις σερί νίκες κι 9 γκολ ενεργητικό σε αυτές έχει ξεφύγει από τα χαμηλά στρώματα.

Το προηγούμενο Σάββατο στο Πορτιμάο μπήκε με στόχο να επιβάλλει τον ρυθμό της, είχε την κατοχή (69%) στο πρώτο μέρος, αλλά καμία αξιόλογη φάση, αντιθέτως οι γηπεδούχοι ήταν που απείλησαν στο transition. Μετά την ανάπαυλα όμως η Αρούκα ανέβασε στροφές, βρήκε σε ανισορροπία την αντίπαλη άμυνα για το 0-1 και από λάθος αντίδραση του γηπεδούχου κίπερ σε μακρινό φάουλ έγινε το 0-2 άμεσα. Αντέδρασε στο τελευταίο 20λεπτο η Πορτιμονένσε, είχε δοκάρι στο φινάλε για να σώσει τον βαθμό.

“Δεν θα εγκαταλείψουμε αυτό που είμαστε. Ο στόχος μας είναι η εδραίωση της προσωπικότητάς μας. Ας έχουμε απόλυτη συγκέντρωση. Γνωρίζουμε ότι οποιαδήποτε αποσυγκέντρωση μπορεί να κοστίσει.” δήλωσε ο κόουτς Σόουζα, ο οποίος είναι τιμωρημένος και δεν θα βρεθεί στον πάγκο.

Εξέτισε τιμωρία καρτών ο βασικός στόπερ Μοντέρο, αλλά δεν λείπουν τα προβλήματα ενόψει Πόρτο. Αμφίβολοι είναι οι σημαντικοί Εσγκάιο (δεξί μπακ), Γκάλοβιτς (στόπερ), χάνει δεύτερο σερί ο Έμπουε (μέσος), σταθερά εκτός οι Κουαρέσμα (αρ. μπακ), Βιτίνιο (μέσος), Χαμάς (αρ. μπακ).

ΑΡΟΥΚΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Over 2.5 τα 9/10 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτως διοργάνωσης

* No Goal τα 7/8 τελευταία εντός έδρας για το πρωτάθλημα

Παίξε Νόμιμα στην Novibet (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ | *Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις

ΠΟΡΤΟ

Προηγούμενο ματς: Διακοπή (0-0) στο εκτός έδρας με την Σάντα Κλάρα.

Τζάμπα ταλαιπωρία αποδείχθηκε τελικά το ταξίδι της Τετάρτης στις Αζόρες, αφού οι άσχημες καιρικές συνθήκες δεν επέτρεψαν να ολοκληρωθεί ο προημιτελικός για το Κύπελλο. Διεκόπη στα μισά του πρώτου ημιχρόνου και θα συνεχιστεί στο προσεχές μέλλον.

Το αήττητο σερί των “δράκων” έχει φτάσει στο 6-2-0, ανεξαρτήτως διοργάνωσης, όμως η τελευταία εντός έδρας ισοπαλία με την Ρίο Άβε (0-0) πόνεσε βαθμολογικά, αφού οι πρωτευουσιάνοι έχουν πάρει απόσταση στην κούρσα του τίτλου.

Βραχυκύκλωσε η ομάδα του Κονσεϊσάο απέναντι στο διπλό χαμηλό μπλοκ των “βιλακοντένσες”, είχε φλύαρη κατοχή (73%) και μετά το πιο ζωηρό πρώτο ημίχρονο, στο οποίο της ακυρώθηκαν και δύο γκολ για εκατοστά, δεν είχε δημιουργικές λύσεις στα τελευταία λεπτά.

“Είναι ένα δύσκολο παιχνίδι, απέναντι σε μια ομάδα που ήδη στον πρώτο γύρο μας στέρησε δύο βαθμούς. Έχουμε παρατηρήσει την εξέλιξη αυτής της ομάδας, αλλά είναι στο χέρι μας είναι να πάμε και να πάρουμε τους τρεις βαθμούς.” δήλωσε ο κόουτς Κονσεϊσάο.

Επέστρεψε από το Ασιατικό Κύπελλο ο Ταρεμί (φορ), αλλά πρόλαβε να κάνει μόνο μία προπόνηση και δεν είναι βέβαιο ότι θα μπει στην αποστολή. Ο Ζαϊντού (αρ. μπακ) θα επιστρέψει μέσα στην εβδομάδα από το Κύπελλο Εθνών Αφρικής και ο Μαρκάνο (στόπερ) είναι μακροχρόνια τραυματίας.