* No Goal τα 3/5 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

* Στο 1ο γύρο (03/12): Μποαβίστα – Αρούκα 0-4

Δείτε τα Προγνωστικά Πορτογαλίας

ΑΡΟΥΚΑ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη (0-3) επί της Μπράγκα. Με αυτογκόλ (29’) προηγήθηκε η Αρούκα και ο Μουχίκα (34’, 89’) διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Μεγάλη “κηδεία” στη μέλλουσα ομάδα του έκανε ο κόουτς Σόουζα (έχει συμφωνήσει για το καλοκαίρι με την Μπράγκα) το προηγούμενο Σάββατο. Με πάταγο έσπασαν οι “αρουκένσες” την αρνητική παράδοση στην “πεδρέιρα” για την 8η νίκη τους στα 10 τελευταία ματς!

Ασύνδετοι οι γηπεδούχοι στο πρώτο ημίχρονο, έκαναν πολλά λάθη στην κυκλοφορία και η Αρούκα θραύση στις μεταβάσεις. Απείλησε σε τρεις περιπτώσεις πριν πριν τελικά προηγηθεί σε έμμεσα εκτελεσμένο κόρνερ και σε αντεπίθεση μετά από κλέψιμο ψηλά έγινε το 0-2 πριν την ανάπαυλα. Μετά από αυτήν πιέστηκε η περιοχή της, ο κίπερ Αρουαμπαρένα έκανε σπουδαίες επεμβάσεις για να τιμωρηθεί ξανά στο φινάλε η Μπράγκα σε νέα μετάβαση για το 0-3.

“Η ικανοποίηση προέρχεται από τους αριθμούς, τη θέση στον πίνακα, την ικανότητα της ομάδας να δημιουργεί καταστάσεις για γκολ. Θέλουμε να κυνηγήσουμε την 6η θέση (η οποία δίνει ευρωπαϊκό εισιτήριο αν η Μπενφίκα κατακτήσει το Europa League).” δήλωσε ο κόουτς Σόουζα.

Επιστρέφει από τιμωρία ο ρολίστας Τρέσα (εξτρέμ), διαθέσιμος ξανά κι ο βασικός Εσγκάιο (δεξί μπακ) που δεν είχε δικαίωμα συμμετοχής απέναντι στην Μπράγκα. Μοναδική απουσία πλέον ο Γκάλοβιτς (στόπερ).

ΑΡΟΥΚΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* No Goal τα 3/4 τελευταία παιχνίδια της

* Over 2.5 τα 8 τελευταία εντός έδρας για το πρωτάθλημα

Παίξε Νόμιμα στην Novibet (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ | *Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις

ΜΠΟΑΒΙΣΤΑ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (2-0) από τη Φαρένσε. Ο Φαλκάο (28’) άνοιξε το σκορ και ο Ντουάρτε (39’) διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Προβληματική η εικόνα της προηγούμενης Παρασκευής, δίκαιο το αποτέλεσμα στο νότιο ακρωτήριο (2.15 – 1.28 xGoals), γνώρισε 4η ήττα στα 7 τελευταία ματς και δεν μπορεί να ξεμπλέξει από τα σενάρια υποβιβασμού (+3).

Δυναμικό το μπάσιμο των γηπεδούχων στο ματς, τους ακυρώθηκαν (δικαίως) δύο γκολ στο ξεκίνημα για να πάρουν τελικά προβάδισμα, σύμφωνα στην ροή του ματς, με κεφαλιά σε κόρνερ. Πατούσαν με ευκολία την περιοχή της Μποαβίστα και με ωραία πλαγιοκόπηση βρήκαν και δεύτερο γκολ πριν την ανάπαυλα.

Δίχως ευκαιρίες στην πρώτη ώρα αγώνα η Μποαβίστα, στο ξεκίνημα του β’ ημιχρόνου κινδύνευσε και με τρίτο γκολ, αλλά εν συνεχεία αντέδρασε. Πραγματοποίησε τρεις σημαντικές επεμβάσεις ο γηπεδούχος κίπερ για να μην αποκτήσει σασπένς το φινάλε.

“Αυτή η εμφάνιση στο πρώτο ημίχρονο δεν μπορεί να επαναληφθεί, κυρίως επειδή είναι αντίθετη με αυτό που αντιπροσωπεύει η Μποαβίστα. Όταν η αυστηρότητα και η συγκέντρωση δεν φτάνουν στα επίπεδα που απαιτεί η μονομαχία υπάρχει πρόβλημα.” δήλωσε ο κόουτς Πάιβα.

Σημαντικές οι επιστροφές για το σημερινό παιχνίδι, εξέτισαν τιμωρίες οι οι Ρεϊζίνιο (μέσος), Άγκρα (εξτρέμ) κι ο αρχηγός Πέρες (μέσος) ανάρρωσε από την ίωση που τον κράτησε εκτός τελευταίου αγώνα. Μακροχρόνια τραυματίες οι Πιρές (κίπερ), Νταμπό (αρ. μπακ).