* Goal/Goal & Over 3.5 τα 3/4 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

* Στο 1ο γύρο (06/11): Φαρένσε – Αρούκα 2-0

Δείτε τα Προγνωστικά Πορτογαλίας

ΑΡΟΥΚΑ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (1-0) από τη Μορεϊρένσε. Ο Ερνάνι πέτυχε το καθοριστικό γκολ στο 10ο λεπτό.

Η εντυπωσιακή ανάκαμψη στα χέρια του κόουτς Σόουζα άνοιξε την όρεξη ακόμα για Ευρώπη στους “αρουκένσες”, η οποία όμως κόπηκε με την ήττα της 17ης Μαρτίου, αφού βρέθηκε στο -11 από την 5αδα.

Αγνώριστη παρουσιάστηκε στην έδρα της Μορεϊρένσε, δίχως την συνηθισμένη ρευστότητα στην κυκλοφορία της, δεν κατάφερε να βρει χώρους απέναντι σε έναν καλά στημένο αντίπαλο και δικαίως έμεινε στο μηδέν (0.84 – 0.34 xGoals).

Αδράνησε η άμυνά της για το γρήγορο 1-0 κι έπειτα έτρεχε και δεν έφτανε. Είχε την δική της μεγάλη στιγμή μετάβασης στο ξεκίνημα της επανάληψης, αλλά περισσότερο κινδύνευσε με δεύτερο γκολ παρά απείλησε με ισοφάριση. Μέχρι το 81’ όταν ο Γκονσάλες απέτυχε να εξαργυρώσει την γκάφα του γηπεδούχου στόπερ. Κομβική για την εικόνα της η απουσία του αρχισκόρερ Μουχίκα.

“Αυτό το παιχνίδι, για εμάς, είναι μεγάλο. Είχαμε δύο αρνητικά αποτελέσματα και θέλουμε να δώσουμε σθεναρή απάντηση. Προφανώς κοιτάμε τη βαθμολογία, αλλά πρέπει να είναι με κάποια συναισθηματική απόσταση. Διαφορετικά, όταν ήμασταν εκεί κάτω, θα νιώθαμε αγωνία και τώρα ήρεμοι. Δεν θέλουμε ούτε το ένα ούτε το άλλο.” δήλωσε ο κόουτς Σόουζα, ο οποίος για πρώτη φορά μέσα στην σεζόν έχει ένα πλήρες ρόστερ στη διάθεσή του

Επιστρέφει από τιμωρία ο αρχηγός Σιμάο (μέσος), έτοιμος ο Μουχίκα (φορ), ξεπέρασαν τους τραυματισμούς τους και οι στόπερ Ρότσα, Μπαμπού, μεταξύ άλλων.

ΑΡΟΥΚΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Over 2.5 τα 8/10 τελευταία παιχνίδια της

* No Goal τα 4/6 τελευταία εντός έδρας για το πρωτάθλημα

Παίξε Νόμιμα στην Novibet (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ | *Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις

ΦΑΡΕΝΣΕ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία (1-1) με την Ρίο Άβε. Ο Ισιντόρο (31’) άνοιξε το σκορ για τη Φαρένσε και ο Μπόατενγκ (50’) ισοφάρισε για την Ρίο Άβε.

Μπορεί να συμπλήρωσε 8 ματς δίχως νίκη (0-3-5) η ομάδα του νότιου ακρωτηρίου με την ισοπαλία της 17ης Μαρτίου, αλλά έχει ακόμα “λίπος” να κάψει και η αισιοδοξία παραμονής διατηρείται στον σύλλογο με το +4 από την επικίνδυνη ζώνη.

Η Ρίο Άβε είχε την κατοχή (63%) στο πρώτο ημίχρονο, αλλά η Φαρένσε ήταν που απείλησε σε αντεπίθεση, πριν τελικά προηγηθεί σε transition μετά από κλέψιμο ψηλά στο γήπεδο. Γρήγορη η αντίδραση των φιλοξενούμενων στο δεύτερο ημίχρονο, με καρφωτή κεφαλιά απέναντι σε οργανωμένη άμυνα. Άγγιξε το νέο πρόβαδισμα με αντίστοιχο τρόπο η Φαρένσε, απάντησε με απίθανη χαμένη ευκαιρία (προ κενής εστίας) η Ρίο Άβε και το τελικό αποτέλεσμα απέδωσε δικαιοσύνη (1.30 – 1.17 xGoals).

“Πρέπει να κατανοήσουμε την ευθύνη του παιχνιδιού και επίσης να γνωρίζουμε πως ενεργεί ο αντίπαλος. Είμαστε προετοιμασμένοι για ένα έντονο παιχνίδι, στο οποίο οι μονομαχίες και η διαχείριση της κατοχής θα είναι πολύ σημαντικές.” δήλωσε ενόψει Αρούκα ο κόουτς Μότα.

Δεν θα ταξιδέψει στο βορρά ο βασικός Φαλκάο (μέσος) που συμπλήρωσε κάρτες και ο τραυματίας Φιλίπε (κίπερ).