* 28η αγωνιστική

* Στον πρώτο γύρο: Άουε – Μπίλεφελντ 1-0

ΜΠΙΛΕΦΕΛΝΤ

Διαφορά ασφαλείας έντεκα βαθμών έχει “χτίσει” η Μπίλεφελντ από την επικίνδυνη ζώνη του βαθμολογικού πίνακα. Μετά τη νίκη επί της Μπόχουμ (3-1 εντός έδρας) αναδείχθηκε ισόπαλη (2-2 εκτός έδρας) με την Γκρόιτερ Φιρτ την προηγούμενη βδομάδα. Οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα μόλις στο 10′ με το γκολ του Γκριν, προτού ο Κεϊτά Ρουέλ διπλασιάσει τα τέρματά τους. Η απάντηση των φιλοξενούμενων ήρθε με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου και το γκολ του Κλος (47′). Το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση διαμόρφωσε ο ίδιος ποδοσφαιριστής στο 65′.

Με τα δύο γκολ που σημείωσε ο 31χρονος Γερμανός επιθετικός, Φαμπιάν Κλος, έφτασε συνολικά τα 12 σε 26 συμμετοχές του στο πρωτάθλημα. Μεσοβδόμαδα υπέγραψε νέο συμβόλαιο συνεργασίας με το σύλλογο μέχρι το 2021. Στις τέσσερις τελευταίες εντός έδρας αγωνιστικές που έδωσε η Μπίλεφελντ πανηγύρισε τρεις νίκες (μία ήττα). “Η Άουε μπορεί να μην έχει ένα βαρύ όνομα όπως η Κολωνία και το Αμβούργο, ωστόσο πρόκειται για μία πολύ δυνατή ομάδα την οποία δεν πρόκειται να υποτιμήσουμε”, υπογράμμισε μεταξύ άλλων ο προπονητής της, Ούβε Νέουχαους.

Προηγούμενο ματς: Αναδείχθηκε ισόπαλη (2-2 εκτός έδρας) με την Γκρόιτερ Φιρτ για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Σημειώθηκε over 2,5 στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της σε όλες τις διοργανώσεις (δες το στην Betshop)

Το Μπίλεφελντ – Άουε παίζει στην Betshop

Δείτε τα Προγνωστικά Γερμανίας

ΑΟΥΕ

Τρεις βαθμούς πίσω από τη σημερινή αντίπαλό της Μπίλεφελντ και οχτώ μπροστά από το Μαγδεμβούργο και την επικίνδυνη ζώνη του πρωταθλήματος βρίσκεται η Άουε, η οποία προέρχεται από δύο σερί ήττες κόντρα στις Χόλσταϊν Κίελ (5-1 εκτός έδρας) και Ντιναμό Δρέσδης (3-1 εντός έδρας). Τη Δευτέρα με αντίπαλο την τελευταία οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με το γκολ του Ζούλετσνερ στο 27′. Στο δεύτερο ημίχρονο και το 50′ ο Ρόσερ ισοφάρισε για τους φιλοξενούμενους, προτού ο Λέβε ανατρέψει τα δεδομένα στην αναμέτρηση στο 81′.

Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Μπέρκο στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, εκμεταλλευόμενος την ασίστ του Ντούλιεβιτς. Η τελευταία εκτός έδρας νίκη της Άουε επί της Μπίλεφελντ χρονολογείται τον Σεπτέμβριο του 2010 (1-0). Έκτοτε σημείωσε μία ισοπαλία και δύο ήττες. “Θα παρουσιαστούμε πιο δυνατοί κόντρα στην Μπίλεφελντ, δεν πρέπει να αφήσουμε μία κακή εμφάνιση να μας επηρεάσει”, υπογράμμισε ο προπονητής των “βιολετί”, Ντάνιελ Μάιερ, ο οποίος χαρακτήρισε ιδιαίτερα “δύσκολη” αντίπαλο την Μπίλεφελντ.

Προηγούμενο ματς: Γνώρισε την εντός έδρας ήττα με 3-1 από την Ντιναμό Δρέσδης για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Σημειώθηκε over 2,5 στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της σε όλες τις διοργανώσεις.