*12η αγωνιστική

*Βόρειος όμιλος.

*11/13 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με N/G

*7/9 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με Under 2,5

*Μόλις μία νίκη έχει η Αναγέννηση Καρδίτσας στα επτά τελευταία εκτός έδρας απέναντι στον Απόλλων Πόντου (3-3-1).

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΟΝΤΟΥ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε με 3-1 από τον Μακεδονικό εκτός έδρας την περασμένη αγωνιστική. Στα πρώτα δευτερόλεπτα του αγώνα έμεινε πίσω στο σκορ (1′), ισοφάρισε στο 59′ αλλά λίγα λεπτά μετά δέχτηκε και δεύτερο γκολ με πέναλτι (66′). Η χαριστική βολή από τους γηπεδούχους δόθηκε στις καθυστερήσεις του αγώνα (90+3′).

Παρά την αγωνιστική βελτίωσή του το τελευταίο διάστημα, δεν κατάφερε να φανεί ανταγωνιστικός απέναντι στον Μακεδονικό και ηττήθηκε χωρίς να προβάλλει ιδιαίτερες αντιστάσεις, παρά την προσωρινή ισοφάριση. Με βάση τα αποτελέσματα των τελευταίων ημερών, επανήλθε στην τελευταία θέση της βαθμολογίας και θα παλέψει για την παραμονή του μέχρι το τέλος. Το ρόστερ του έχει περιορισμένες δυνατότητες αλλά η επιστροφή του Καλαϊτζίδη έχει προσφέρει μια σιγουριά.

Εξέτισε και επιστρέφει ο Ίννος, παραμένουν τραυματίες οι Αζεβέδο και Λαμπίρης. Εκτός αποστολής για αδιευκρίνιστους λόγους έμεινε ο Ρουγκαλάς.

Απόλλων Πόντου Στατιστικά

*4/6 τελευταία παιχνίδια του έληξαν με 0-1 γκολ

*6/8 τελευταία παιχνίδια του έληξαν με Χ στο πρώτο ημίχρονο

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ

Προηγούμενο ματς: Μεγάλη νίκη με 2-0 απέναντι στην Νίκη Βόλου εντός έδρας την περασμένη αγωνιστική του πρωταθλήματος. Ματς λεπτομερειών, «χτύπησε» δύο φορές μέσα σε δύο λεπτά (73′, 75′) και κατάφερε να πάρει προβάδισμα, το οποίο και κράτησε μέχρι τέλους δίχως να απειληθεί ιδιαίτερα.

Έπαιξε με υπομονή και αρκετά έξυπνα στο θεσσαλικό ντέρμπι απέναντι στην Νίκη Βόλου. Το πάθος και η θέληση των παικτών της ήταν ευδιάκριτα χαρακτηριστικά της ΑΣΑ, η οποία σε δύο εντός απέναντι σε Λεβαδειακό και Νίκη, κατάφερε να βγάλει δύο τεράστιες νίκες που εκτόξευσαν την ψυχολογία των ανθρώπων της στα ύψη. Στο -4 από την δεύτερη θέση, ανεβαίνει ολοένα και περισσότερο στην βαθμολογία.

Αναζητεί την πρώτη της νίκη μακριά από την Καρδίτσα, το σημερινό ματς προσφέρεται για «σεφτέ». Συμπλήρωσε κάρτες και επιλέχθηκε να εκτίσει σήμερα την ποινή του ο Ανδρικόπουλος, τραυματίας ο Γκέκας, εκτός πλάνων ο Σαλαμούρας.