*1η αγωνιστική των πλέι άουτ.

*Αήττητος ο Απόλλων Λεμεσού στα 33 τελευταία παιχνίδια με αντίπαλο τη Δόξα Κατωκοπιάς, με 25 νίκες και οκτώ ισοπαλίες, έχοντας επικρατήσει και στα επτά πιο πρόσφατα μεταξύ τους. Η τελευταία ήττα του ήταν το Δεκέμβριο του 2008, με 0-2, για το πρωτάθλημα.

*No Goal τα επτά τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στην κανονική διάρκεια: Απόλλων Λεμεσού – Δόξα Κατωκοπιάς 4-0, Δόξα Κατωκοπιάς – Απόλλων Λεμεσού 0-3

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΕΜΕΣΟΥ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 3-1 επί της ΑΕ Λεμεσού, για το κύπελλο. Τα τέρματα του σημείωσαν οι Βαλμπουενά (41′) και Πέδρο Μάρκες (πεν. 90′, 90’+5), έχοντας δεχθεί έστω και προσωρινά τη μείωση με πέναλτι στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Την πρόκριση του στα προημιτελικά του κυπέλλου πανηγύρισε ο Απόλλων Λεμεσού. Την περασμένη Τετάρτη, η ομάδα του Πάμπλο Ματσίν υποδέχθηκε την ΑΕ Λεμεσού, στο εξ αναβολής μεταξύ τους για τη φάση των “16”, της οποίας και επικράτησε με 3-1.

Σε ένα ντέρμπι με μπόλικη ένταση, πάθος και δύναμη, πήρε το προβάδισμα λίγο πριν την ανάπαυλα και είχε τον έλεγχο στην πορεία. Βρήκε δεύτερο τέρμα στο φινάλε και παρότι δέχθηκε προσωρινά τη μείωση με πέναλτι στις καθυστερήσεις, ένα λεπτό αργότερα σκόραρε για τρίτη φορά.

Στον επόμενο γύρο, θα υποδεχθεί την ΑΕΚ Λάρνακας (29/02). Για την ώρα πάντως, το ενδιαφέρον είναι στο πρωτάθλημα, όπου για πρώτη φορά στα χρονικά θα αγωνιστεί στα πλέι άουτ, χωρίς ιδιαίτερο κίνητρο. Ξεκινάει ως πρωτοπόρος σε αυτά, όντας στο +1 από τη δεύτερη Νέα Σαλαμίνα. Χωρίς νίκη στα εννέα τελευταία εντός (0-3-6), στα 7/9 δεν κατάφερε ούτε και να σκοράρει. Αναμένονται αλλαγές, έτσι ώστε να προφυλαχθούν κάποιοι βασικοί.

Απόλλων Λεμεσού Στατιστικά

*Goal/Goal τα 4/6 τελευταία παιχνίδια.

*No Goal τα 10/13 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια.

Παίξε Νόμιμα στην Interwetten (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 2109237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ

ΔΟΞΑ ΚΑΤΩΚΟΠΙΑΣ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 0-1 από τον ΑΠΟΕΛ, για το πρωτάθλημα. Δέχθηκε το μοναδικό τέρμα στο 62ο λεπτό.

Μακριά από τις επιτυχίες παραμένει εδώ και πέντε παιχνίδια η Δόξα Κατωκοπιάς, έχοντας μια ισοπαλία και τέσσερις ήττες. Την τελευταία αγωνιστική της κανονικής διάρκειας, η ομάδα του Γιώργου Πετράκη υποδέχθηκε τον ΑΠΟΕΛ, κόντρα στον οποίο έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 0-1.

Είχε περισσότερο παθητικό ρόλο σε όλη την αναμέτρηση, προσπαθώντας να “χτυπήσει” μέσω αντεπιθέσεων. Έβαλε για αρκετή ώρα δύσκολα στον αντίπαλο της και είχε την καλύτερη στιγμή στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, με τη μπάλα να σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι. Ίδιο το σκηνικό και μετά την ανάπαυλα, ο ΑΠΟΕΛ ήταν ανώτερος και λίγο μετά τη συμπλήρωση μιας ώρας βρήκε δίχτυα, με τη Δόξα να μην είναι ικανή να αλλάξει την κατάσταση.

Τρίτη διαδοχική ήττα, έχοντας προηγηθεί εκείνες κόντρα σε Νέα Σαλαμίνα (0-3 εντός) και Καρμιώτισσα (3-1 εκτός). Ξεκινάει έτσι την πορεία στα πλέι άουτ από την τελευταία θέση, με δώδεκα βαθμούς, οκτώ μακριά από τη ζώνη παραμονής. Ηττήθηκε στις 10/13 φετινές εξόδους της, στις οποίες είχε ακόμη μια νίκη και δυο ισοπαλίες.