*Φάση των “16” στο κύπελλο Κύπρου. Πρόκειται για μονή αναμέτρηση και σε περίπτωση ισοπαλίας, ακολουθεί ημίωρη παράταση και εάν χρειαστεί, η διαδικασία των πέναλτι. Η ομάδα που θα προκριθεί, θα αντιμετωπίσει στα προημιτελικά την ΑΕΚ Λάρνακας, ως γηπεδούχος.

*Η αναμέτρηση ήταν αρχικά προγραμματισμένη για τις 24/01, ωστόσο οδηγήθηκε σε αναβολή εξαιτίας των επεισοδιών που εξελίχθηκαν στον αγωνιστικό χώρο, ανάμεσα στους οπαδούς των δυο ομάδων.

*Τοπικό ντέρμπι, που θα διεξαχθεί κεκλεισμένων των θυρών.

*Ο Απόλλων Λεμεσού επικράτησε και στα τρία τελευταία παιχνίδια με αντίπαλο την ΑΕ Λεμεσού.

*Στο πρωτάθλημα: Απόλλων Λεμεσού – ΑΕ Λεμεσού 2-0, ΑΕ Λεμεσού – Απόλλων Λεμεσού 1-3

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΕΜΕΣΟΥ (Α’)

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 0-0 με τον Εθνικό Άχνας, για το πρωτάθλημα. Ακυρώθηκε τέρμα του στο 53ο λεπτό για οφσάιντ.

Μακριά από τα νικηφόρα αποτελέσματα έμεινε για δεύτερο διαδοχικό παιχνίδι ο Απόλλων Λεμεσού, μετά και την ήττα με 2-0 στην έδρα της Ανόρθωσης. Το περασμένο Σάββατο, η ομάδα του Πάμπλο Ματσίν υποδέχθηκε τον Εθνικό Άχνας, με τον οποίο έμεινε στο μηδέν, για το πρωτάθλημα.

Σε ένα κακό ποιοτικά πρώτο ημίχρονο, είχε μια καλή στιγμή λίγο πριν την ανάπαυλα. Με την επιστροφή από τα αποδυτήρια πίεσε περισσότερο, δημιούργησε πολύ περισσότερες ευκαιρίες, ωστόσο δεν κατάφερε να πετύχει κάτι, κυρίως λόγω των αποκρούσεων του αντίπαλου τερματοφύλακα.

Τερμάτισε έτσι στην όγδοη θέση της κανονικής διάρκειας και για πρώτη φορά στα χρονικά θα συνεχίσει την πορεία του μέσω των πλέι άουτ. Χωρίς νίκη στα εννέα τελευταία εντός του (0-3-6), χωρίς να έχει σκοράρει στα 7/9. Στον προηγούμενο γύρο του κυπέλλου, συνέτριψε με 0-6 την Αγία Νάπα.

Απόλλων Λεμεσού Στατιστικά

*2-3 Goals τα 4/5 τελευταία παιχνίδια.

*No Goal και Under 2.5 τα 3/4 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια.

Παίξε Νόμιμα στην Interwetten (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 2109237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ

ΑΕ ΛΕΜΕΣΟΥ (Α’)

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 4-0 από τον Άρη Λεμεσού, για το πρωτάθλημα. Δέχθηκε τρία τέρματα στο πρώτο δεκάλεπτο (1′, 6′, 9′), με το τελικό αποτέλεσμα να διαμορφώνεται στο 31′. Αμφότερες έμειναν με δέκα παίκτες στο 82ο λεπτό, με τον Μαρς να αποβάλλεται για την ίδια.

Για τρίτο διαδοχικό παιχνίδι, η ΑΕ Λεμεσού δεν κατάφερε να γευτεί τη χαρά της νίκης. Την περασμένη Κυριακή, η ομάδα του Αλέξη Γαρπόζη φιλοξενήθηκε από τον Άρη, κόντρα στον οποίο γνώρισε τη συντριβή με 4-0, στο μεταξύ τους ντέρμπι για την τελευταία αγωνιστική στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος.

Με το μυαλό να είναι στο σημερινό ματς κυπέλλου, παρατάχθηκε με αρκετές αλλαγές στο αρχικό σχήμα και το “πλήρωσε” με το χειρότερο τρόπο. Μετά από ένα κάκιστο ξεκίνημα, βρέθηκε πίσω με τρία τέρματα μέχρι το δεκάλεπτο, δεχόμενη και τέταρτο τέρμα στο μισάωρο. Έπεσε αρκετά ο ρυθμός με την επιστροφή από τα αποδυτήρια, με την ίδια να μην έχει λύσεις στην επίθεση, ενώ αμφότερες είδαν και από μια κόκκινη προς το φινάλε.

Με 30 βαθμούς, κατέλαβε την ένατη θέση, από την οποία θα ξεκινήσει την πορεία της στα πλέι άουτ, ούσα παράλληλα στο -8 από τον Απόλλωνα. Πήρε το διπλό στις 2/3 πιο πρόσφατες εξόδους (2-0-1). Ξεκινάει από αυτό το γύρο την πορεία της στο φετινό κύπελλο, ούσα φιναλίστ πέρυσι.