* Under 2.5 τα 4/5 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

* Στον 1ο γύρο (09/04): Χέγκελμαν – Νταϊνάβα 0-1

* Στο Κύπελλο (06/05): Νταϊνάβα – Χέγκελμαν 0-2

ΝΤΑΪΝΑΒΑ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη (0-3) επί της Μπάνγκα. Ο Μπανεβίτσιους με πέναλτι (58’) άνοιξε το σκορ, ο Νουόσου (68’) έκανε το 0-2 κι ο Μισιούνας (90+6’) διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Με πειστικό τρόπο επέστρεψε στις νίκες την Κυριακή, με το 4ο διπλό της σεζόν, αλλά το πρώτο μετά από “καρέ” αποτυχημένων εξορμήσεων, για να σκαρφαλώσει στην 5η θέση και το -6 από την “ευρωπαϊκή” τριάδα.

Δραστήριο το πρώτο ημίχρονο, με μοιρασμένες επισκέψεις στις δύο περιοχές, αλλά τους γηπεδούχους να χάνουν τις σημαντικότερες ευκαιρίες. Η Νταϊνάβα όμως επέστρεψε καλύτερα από την ανάπαυλα και σε μετάβαση κέρδισε το πέναλτι προβαδίσματος. Εξαιρετική η κάθετη πάσα στο χώρο για το 0-2 στο transition, σε παρόμοια συνθήκη διαμορφώθηκε το τελικό σκορ στις καθυστερήσεις.

ΝΤΑΪΝΑΒΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* No Goal τα 9/10 τελευταία παιχνίδια της

* Under 2.5 τα 5/6 τελευταία εντός έδρας για το πρωτάθλημα

ΧΕΓΚΕΛΜΑΝ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη (2-3) επί της Μπαμπρούνγκας. Με Ελιβέλτον (16’) προηγήθηκαν οι γηπεδούχοι, αλλά οι Αρμάλας (61’), Οντεγιόμπο (63’) και Βαρέικα (72’) γύρισαν το ματς για τη Χέγκελμαν. Ο Σόουζα (77’) διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

3η διαδοχική νίκη πέτυχε την Τρίτη και πήρε με αρκετό κόπο την πρόκριση στα προημιτελικά του Κυπέλλου, ξεπερνώντας το εμπόδιο της 4ης ομάδας στη Β’ κατηγορία.

Επιβεβαίωσε ότι είναι σε καλό “φεγγάρι”, ανατρέποντας το σκορ στο δεύτερο ημίχρονο, σκοράροντας 2+ γκολ για 4η φορά μέσα στο Μάιο.

Όσον αφορά το πρωτάθλημα, το περασμένο Σάββατο πήρε κομβικό και ποδοσφαιρικά δίκαιο “τρίποντο” επί της Τζιούγκας (2-1), την οποία ξεπέρασε στη 2η θέση και διατηρήθηκε στο -8 από την κορυφή.

Η πρώτη ευκαιρία του αγώνα άνηκε στην Τζιούγκας, η Χέγκελμαν ήταν πιο δραστήρια στο πρώτο ημίχρονο, το οποίο έκλεισε με δοκάρι των φιλοξενούμενων και απίθανη δική της χαμένη ευκαιρία. Ανώτερη στο ξεκίνημα του β’ μέρους, πίεσε τα αντίπαλα καρέ για να πάρει προβάδισμα απέναντι σε σεταρισμένη άμυνα και σε μετάβαση “κλείδωσε” τη νίκη με δεύτερο γκολ. Με εντυπωσιακό σουτ εκτός περιοχής μείωσαν στις καθυστερήσεις οι φιλοξενούμενοι.