Φάση των “16”

*Μονός αγώνας νοκ-άουτ. Σε περίπτωση ισοπαλίας στην κανονική διάρκεια ακολουθεί απευθείας η διαδικασία των πέναλτι.

*Με g/g ολοκληρώθηκαν οι 4/5 τελευταίες αναμετρήσεις μεταξύ των δύο ομάδων.

*Η Ναντ δεν έχει ηττηθεί στα τελευταία πέντε παιχνίδια μεταξύ των δύο ομάδων (2-3-0).

Δείτε τα Προγνωστικά Γαλλίας

ΑΝΖΕ (Α’)

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία χωρίς τέρματα απέναντι στη Λοριάν, για την περασμένη αγωνιστική του πρωταθλήματος. Μετά από ένα μέτριο ποιοτικά 1ο ημίχρονο, η Ανζέ ήταν εκείνη που πήρε τον έλεγχο του παιχνιδιού, δημιούργησε ευκαιρίες, αλλά αποδείχθηκε φλύαρη στην τελική προσπάθεια. Οι γηπεδούχοι είχαν και αυτοί τις φάσεις τους μπροστά στην αντίπαλη εστία, αλλά δίχως ουσία. Έτσι, το 0-0 έμεινε μοιραία μέχρι τέλους.

Με την ισοπαλία αυτή έδωσε τέλος στο αρνητικό σερί δεκατριών ηττών στο πρωτάθλημα -το μεγαλύτερο σερί ηττών στην ιστορία της Ligue 1. Εξακολουθεί να βρίσκεται “καρφωμένη” στην τελευταία θέση της βαθμολογίας, στο -10 από τη σωτηρία. Έτσι όπως έχει εξελιχθεί η σεζόν, το κύπελλο μοιάζει με πολυτέλεια για την ομάδα του κόουτς Μπουχαζαμά. Έφτασε έως εδώ αποκλείοντας κατά σειρά το Στρασβγούργο (στα πέναλτι)και την Στρασμπούργκ Κένινγκσοφεν (ερασιτεχνική, 0-1). Εντός έδρας μετράει 7 συνεχόμενες ήττες, οι οποίες ολοκληρώθηκαν όλες με over2.5 γκολ.

Σταθερά εκτός οι Ντιονί, Φοφανά και Ελ Μελαλί. Τιμωρημένος ο Ντούμπια.

ΑΝΖΕ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Over2.5 γκολ στα τελευταία 10 εντός έδρας παιχνίδια της.

*G/g στα τελευταία 6 εντός έδρας παιχνίδια της.

ΝΑΝΤ (Α’)

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη με 0-2 απέναντι στην Αζαξιό, για την περασμένη αγωνιστική του πρωταθλήματος. Παθητικός ο ρόλος της καθόλη τη διάρκεια του 1ου ημιχρόνου, με τους γηπεδούχους να δημιουργούν ευκαιρίες, χωρίς όμως αποτέλεσμα. Εμφανώς βελτιωμένη στο β’ μέρος, πήρε τον έλεγχο του αγώνα και μαζί και το προβάδισμα στο 64′. Δεν απειλήθηκε καθόλου στη συνέχεια, με το τελικό 0-2 να διαμορφώνεται στο 89ο λεπτό της αναμέτρησης, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μπλας.

Επιστροφή στις νίκες για τη Ναντ μετά από δύο αγωνιστικές. Αναρριχήθηκε στη 13η θέση της βαθμολογίας, στο +7 από τη ζώνη του υποβιβασμού και το 17ο Στρασβούργο. Έφτασε ως εδώ αποκλείοντας κατά σειρά τις Βιρουά (ερασιτεχνική, 0-2)και Ταόν (ερασιτεχνική, στα πέναλτι). Είναι αήττητη στα τελευταία έξι εκτός έδρας παιχνίδια της (3-3-0), έχοντας κρατήσει ανέπαφη την εστία της σε όλα.

Σταθερά εκτός οι Μερλέν, Παλουά και Σιμόν.