*Αυτή είναι η πρώτη φορά που θα αναμετρηθούν οι δυο ομάδες, μετά τη σεζόν 2010/11.

*Under 2.5 τα 8/9 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

Δείτε τα Προγνωστικά Γαλλίας

ΑΝΖΕ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Αζαξιό, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο 28ο λεπτό, για να ισοφαρίσει στο 42′ με τον Ελ Μελαλί.

Αήττητη παρέμεινε για τέταρτο διαδοχικό παιχνίδι η Ανζέ. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Αλεξάντρ Ντουζέ φιλοξενήθηκε από την Αζαξιό, με την οποία αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1. Σε ένα ισορροπημένο γενικά παιχνίδι, βρέθηκε πίσω στα μέσα του ημιχρόνου, για να ισοφαρίσει εν τέλει λίγο πριν την ανάπαυλα.

Παραμένει έτσι στο κυνήγι της πρωτοπόρου Λαβάλ, από την οποία και είναι δυο βαθμούς πίσω, μέχρι τώρα. Παραμένει αήττητη στα οκτώ φετινά εντός της, έχοντας επικρατήσει στα έξι πιο πρόσφατα εξ αυτών, στα οποία κράτησε και ανέπαφη την εστία της.

Ανζέ Στατιστικά

*2-3 Goals τα τρία τελευταία παιχνίδια της.

*2-3 Goals τα έξι τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΓΚΡΕΝΟΜΠΛ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με τη Λαβάλ, για το πρωτάθλημα. Παρότι προηγήθηκε στο 59′ με το πέναλτι του Μπένετ, δέχθηκε εν τέλει την ισοφάριση στο 80ο λεπτό.

Όπως η αποψινή της αντίπαλος, έτσι και η Γκρενόμπλ είναι αήττητη εδώ και τρία παιχνίδια για το πρωτάθλημα. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Βενσάν Ονιόν φιλοξενήθηκε από τη Λαβάλ, με την οποία έμεινε στο 1-1. Μετά από ένα κακό ποιοτικά πρώτο ημίχρονο, αμφότερες ήταν πιο ορεξάτες στην πορεία. Η ίδια προηγήθηκε με τη συμπλήρωση μιας ώρας και από το σημείο του πέναλτι, ωστόσο δέχθηκε την ισοφάριση στα τελευταία λεπτά, με απευθείας εκτέλεση φάουλ.

Πρώτη απώλεια, μετά τις δυο νίκες που είχαν προηγηθεί κόντρα σε Αμιάν (1-2 εκτός) και Ροντέ (2-1 εντός), παραμένει όμως ψηλά στην κατάταξη και στο -5 από την κορυφή. Ηττήθηκε μια φορά στις επτά μέχρι τώρα εξόδους της, στις οποίες είχε ακόμη τρεις νίκες και τέσσερις ισοπαλίες.