* Αήττητη στα 7 τελευταία μεταξύ τους, έχει κερδίσει τα 5, τα 2 πιο πρόσφατα εκτός.

* Από τα 7 τελευταία μεταξύ τους, τα 6 ήταν G/G, τα 5 με over 2,5.

* Στον πρώτο γύρο: Έουπεν-Άντερλεχτ 1-3 (30/09).

ΑΝΤΕΡΛΕΧΤ

Προηγούμενο ματς: Θρίαμβος με ανατροπή στο ντέρμπι επί της Κλαμπ Μπριζ εκτός με 2-1. Βρέθηκε πίσω από το γκολ του Γιουτγκλά (18’), το ανέτρεψε με Βάσκες (79’) και Ανγκούλο (90’+1).

Το βέβαιο είναι ότι δεν άξιζε να βρεθεί πίσω στο πρώτο ημίχρονο, μια ευκαιρία δέχτηκε και έγινε γκολ, η ίδια είχε πολλαπλάσιες και δύο γκολ, αλλά δεν μέτρησε κανένα. Στην επανάληψη, εκεί που έκατσε γενικότερα ο ρυθμός, βρήκε αρχικά την ισοπαλία και στη συνέχεια και την ανατροπή.

Συνεχίζει να ακολουθεί την Ουνιόν Σεντ Ζιλουάζ, έστω και από απόσταση. Αυτή τη στιγμή η διαφορά τους είναι πολύ μεγάλη, αλλά έχει την ελπίδα πως θα μειωθεί περισσότερο, αν της επιστραφούν οι βαθμοί με την Γκενκ που της αφαιρέθηκαν με προοπτική να επαναληφθεί το μεταξύ τους ματς. Σε κάθε περίπτωση, ως το τέλος, μην έχοντας και άλλες υποχρεώσεις, καλείται να πάρει όλους τους βαθμούς που απομένουν διαθέσιμοι, ελπίζοντας πως δεν θα κάνει το ίδιο η “συμπολίτισσα” Ουνιόν.

Έξυπνη διαχείριση στο θέμα των καρτών προανήγγειλε ο κόουτς Ρίμερ εν όψει πλέι οφ. Αυτή τη στιγμή έχει στο όριο τους μπακ Σαρντέλα και Πατρίς και τους μέσους Στρούικενς και Λεονί. Δεν… μάσησε τα λόγια του ο Δανός τεχνικός, “είναι πολύ σημαντικό να αντιμετωπίσουμε με σωστό τρόπο αυτήν την κατάσταση” τόνισε.

Ήδη έχει έναν τιμωρημένο με κάρτες, έξω ο στόπερ Φερτόνχεν, τη θέση του οποίου στην ενδεκάδα θα πάρει ο Αργεντινός Γκατόνι, όπως είπε ο ίδιος ο Ρίμερ.

Άντερλεχτ Στατιστικά

* Αήττητη στα 6 τελευταία, τρέχει σερί με 4 νίκες.

* Στα 8 τελευταία μετράει 7 G/G, τα 6 με over 2,5.

Παίξε Νόμιμα στην NetBet (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ | *Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις

ΕΟΥΠΕΝ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε και από την Σερκλ Μπριζ εντός με 0-2 με δύο απανωτά γκολ στην επανάληψη από τον Ντένκι (64’, 67’).

Δεν μπορεί να σηκώσει κεφάλι με τίποτα, ειδικά απέναντι σε ομάδες που δίνουν μάχη για την εξάδα, φαίνεται πολύ “λίγη” ακόμα και να τις κοντράρει. Αυτό έγινε και με τη Σερκλ, στάθηκε όσο καλύτερα μπορούσε για περίπου μια ώρα αγώνα, κρατώντας το 0-0, με ένα ξέσπασμα η ομάδα της Μπριζ το “καθάρισε”.

Σε άσχημη κατάσταση βαθμολογικά, είναι δεδομένο πως θα παίξει στα πλέι άουτ και πλέον θα προσπαθήσει να μαζέψει όσο περισσότερους βαθμούς μπορεί, ώστε να έχει τη δυνατότητα να το παλέψει για την παραμονή όταν ξεκινήσουν. Στις Βρυξέλλες ωστόσο δεν μπορεί να ελπίζει σε κάτι περισσότερο από την ισοπαλία, θα κλειστεί μήπως και γλιτώσει από τη φορμαρισμένη επίθεση της Άντερλεχτ.

“Ανεξαρτήτως αποτελέσματος, περιμένω να παίξουμε με θάρρος και όχι φοβισμένα όπως στο εκτός με την Κλαμπ Μπριζ. Προτιμότερο είναι να ακολουθήσουμε την τακτική που είχαμε κόντρα στην Άντβερπ” τόνισε ο Κόφελντ, ο οποίος αναφέρθηκε στο εντός έδρας 1-0 της ομάδας του επί της Άντβερπ, νίκη που είναι και η τελευταία της μέχρι στιγμής.