*23η αγωνιστική

*Σε προηγούμενους γύρους: Γουέστερν Γιουνάιτεντ – Αδελαϊδα Γιουνάιτεντ 1-3

*4/5 G/G και over 2,5 στα τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

ΑΔΕΛΑΪΔΑ ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ

Προηγούμενο ματς: H Αδελαϊδα Γιουνάιτεντ κέρδισε 0-1 εκτός έδρας τους Νιουκάστλ Τζετς, σκοράροντας με τον Γιοβάνοβιτς στο 80ο λεπτό της αναμέτρησης. Νωρίτερα, είχε δοκάρι στο πρώτο ημίχρονο, σε έναν αγώνα που θα μπορούσε και να βρεθεί πίσω στο σκορ.

Έπειτα από εφτά σερί παιχνίδια χωρίς νίκη, στα οποία γνώρισε και έξι ήττες, η Αδελαϊδα Γιουνάιτεντ κέρδισε ξανά, έστω και με το ισχνό 0-1, τους Νιουκάστλ Τζετς.

Αυτή ήταν μόλις η δεύτερη φετινή της εκτός έδρας νίκη, με την αμέσως προηγούμενη να είναι απέναντι στη σημερινή της αντίπαλο, αλλά ενδιάμεσα μεσολάβησαν έξι ήττες.

Αλλά και στο γήπεδό της δεν έχει νίκη εδώ και τέσσερα παιχνίδια, με ισάριθμες ήττες σε αυτά!

Γι’ αυτό και παραμένει αρκετά πίσω, στο -9 συγκεκριμένα, από την έκτη και τελευταία θέση που οδηγεί στα play off για την διεκδίκηση του τίτλου, στην ένατη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Αδελαϊδα Γιουνάιτεντ Στατιστικά

*’6/7 over 2,5 στα τελευταία παιχνίδια της

*4/5 G/G στα τελευταία παιχνίδια της

*10/12 over 2,5 εκτός έδρας

ΓΟΥΕΣΤΕΡΝ ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ

Προηγούμενο ματς: Η Γουέστερν Γιουνάιτεντ έφερε 2-2 εντός έδρας με την Μέλμπουρν Βίκτορι, ισοφαρίζοντας στο τελευταίο λεπτό με τον Γκαρούτσιο. Βέβαια είχε ανοίξει το σκορ με τον Ντάνιελ Πένια στο 43’, αλλά μέσα σε 10 λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο, βρέθηκε να χάνει, από τα τέρματα των Φελάμι (70’), Οικονομίδη (79’).

Η Γουέστερν Γιουνάιτεντ έφερε 2-2 εντός έδρας με την Μέλμπουρν Βίκτορι, παραμένοντας αήττητη για τέταρτο σερί παιχνίδι, με δύο νίκες και δύο ισοπαλίες.

Βέβαια αυτό καταδεικνύει και πόσο άσχημα πηγαίνει η φετινή σεζόν γι’ αυτήν, καθώς το διάστημα αυτό που διανύει τώρα, είναι μακράν το καλύτερο της στο φετινό πρωτάθλημα!

Και ακόμη και έτσι, είναι ουραγός, με τη χειρότερη επίθεση της κατηγορίας, στο -12 από την πρώτη εξάδα που θα διεκδικήσει τον τίτλο μέσω play off. Όλα αυτά για την ομάδα που πρόπερσι πήρε τον τίτλο.

Συνεχίζει να έχει αρκετές σημαντικές απώλειες, με κυριότερη όλων του πρώτου της σκόρερ, Μπότιτς.