* 38η αγωνιστική (τελευταία)

* Αδιάφορο βαθμολογικά παιχνίδι, η Μπασακσεχίρ έχει κλείσει θέση για τα προκριματικά του Conference League.

* Goal/Goal & Over 2.5 τα 4/5 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

* Στον 1ο γύρο (06/01): Μπασακσεχίρ – Ντεμιρσπόρ 0-0

Δείτε τα Προγνωστικά Τουρκίας

ΑΔΑΝΑ ΝΤΕΜΙΡΣΠΟΡ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (2-1) από την Αντάλιασπορ. Με αυτογκόλ (30’) προηγήθηκε η Αντάλιασπορ, με τον Αϊμπέτοφ (65’) ισοφάρισε η Ντεμιρσπόρ και ο Γιλμάζ (74’) διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Back to back ήττες για τους “γαλάζιους κεραυνούς”, δραστικά βελτιωμένη η εικόνα τους στην Αττάλεια την προηγούμενη Παρασκευή, τους αδικεί το τελικό αποτέλεσμα (0.49 – 2.51 xGoals).

Πριν συμπληρωθεί ένα λεπτό αγώνα η Ντεμιρσπόρ έχασε μεγάλη ευκαιρία σε μετάβαση, άγγιξε το προβάδισμα ξανά σε φάση διαρκείας (17’). Σε κόρνερ, από λάθος κεφαλιά δικού της παίκτη βρέθηκε πίσω στο σκορ, για να κυλήσει σβηστά το φινάλε του ημιχρόνου.

Μέσα από ωραία ανάπτυξη κι απέναντι σε σεταρισμένη άμυνα κατάφερε να ισοφαρίσει, αλλά οι γηπεδούχοι είχαν γρήγορη απάντηση, στη μοναδική τους ευκαιρία μετά την ανάπαυλα. Ανώτερη σε όλο το δεύτερο μέρος η Ντεμιρσπόρ, ξόδεψε δύο ακόμη μεγάλες ευκαιρίες στο φινάλε.

Δεδομένη η αποχώρηση του έμπειρου κόουτς Καραμάν στο φινάλε της σεζόν, είχε υποβάλλει την παραίτησή του μετά το 1-6 από την Γκαζιαντέπ, αλλά έμεινε για να βγάλει τις τελευταίες υποχρεώσεις.

Επιστρέφει από τιμωρία καρτών ο πολυθεσίτης Ερντογάν (μπακ/χαφ), αντιθέτως ο Μπαλοτέλι (φορ) εκτίει 2η αγωνιστική ποινής. Ερωτηματικά οι Μοχαμάντι (μπακ), Σισέ (στόπερ) που δεν αγωνίστηκαν στο προηγούμενο, παραμένουν εκτός οι τραυματίες Γκιουλέρ (στόπερ), Ακμπάμπα (μέσος), Σαρί (εξτρέμ).

ΑΔΑΝΑ ΝΤΕΜΙΡΣΠΟΡ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Over 2.5 τα 6/9 τελευταία παιχνίδια της

* No Goal τα 3/5 τελευταία εντός έδρας για το πρωτάθλημα

Παίξε Νόμιμα στην NetBet (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ | *Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις

ΜΠΑΣΑΚΣΕΧΙΡ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα (0-1) από την Τραμπζονσπόρ. Ο Ονουάτσου πέτυχε το καθοριστικό γκολ στο 45+2’.

Διεκόπη το νικηφόρο σερί (5×5) για τις “γκρι κουκουβάγιες” με την εντός έδρας ήττα του προηγούμενου Σαββάτου, επομένως το ευρωπαϊκό τους εισιτήριο περιορίζεται στα προκριματικά του Conference League.

Ισορροπημένο το παιχνίδι απέναντι στην ανταγωνίστρια Τραμπζονσπόρ, ξεκίνησε με μεγάλη ευκαιρία της Μπασακσεχίρ. Από παρόμοιο λάθος αμυντικού ξεκίνησε και η μεγάλη ευκαιρία (34’) των φιλοξενούμενων, οι οποίοι έκλεισαν καλύτερα το ημίχρονο και πήραν προβάδισμα εκμεταλλευόμενοι τον θηριώδη φορ τους. Δεν κατάφερε να αντιδράσει στο δεύτερο μέρος η Μπασακσεχίρ, δεν πίεσε, ούτε δημιούργησε απειλητικές καταστάσεις, με εξαίρεση το δοκάρι στο φινάλε.

Επιστρέφει στον πάγκο της ομάδας ο κόουτς Ατάν, καθώς εξέτισε την τιμωρία του, αντιθέτως δεν ταξίδεψε ο Μπα (στόπερ) αφού συμπλήρωσε κάρτες. Δεν υπάρχουν άλλα σημαντικά προβλήματα.