*26η αγωνιστική

*Στον πρώτο γύρο: Αλ Νασρ – Άμπχα 2-2

*Οκτώ σερί over 2,5 τα τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

ΑΜΠΧΑ

Προηγούμενο ματς: Η Άμπχα έφερε 1-1 εκτός έδρας με την Αλ Ριάντ, ανοίγοντας το σκορ με τον Καμάνο στο 26’, αλλά ισοφαρίστηκε από τον Αλ Αμπάς στο 70ο λεπτό.

Η Άμπχα έφερε 1-1 εκτός έδρας απέναντι στην Αλ Ριάντ, παραμένοντας αήττητη για δεύτερο σερί παιχνίδι. Και τώρα καλείται να παίξει στην έδρα της, εκεί που έχει δύο συνεχόμενες νίκες και δεν χάνει εδώ και τέσσερις αγώνες.

Βέβαια απέναντι της θα βρει μία πολύ δυνατή αντίπαλο, από την οποία όμως κατάφερε να πάρει ένα βαθμό στο πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι! Ο λόγος για την Αλ Νασρ του Κριστιάνο Ρονάλντο!

Ακόμη είναι εντός ζώνης υποβιβασμού, ανέβηκε όμως στην προτελευταία θέση, αλλά στο -3 από μία θέση παραμονής, έχοντας και τη χειρότερη άμυνα της κατηγορίας.

Άμπχα Στατιστικά

*14/19 over 2,5 στα τελευταία παιχνίδια της.

*14/19 G/G στα τελευταία παιχνίδια της

ΑΛ ΝΑΣΡ

Προηγούμενο ματς: Η Αλ Νασρ κέρδισε άνετα με 5-1 εντός έδρας την Αλ Τάι, εκμεταλλευόμενη την αποβολή αντίπαλου παίκτη, με το σκορ στο 1-1. Προηγήθηκε με τον Οτάβιο στο 20’, αλλά ισοφαρίστηκε από τον Μίσιτζαν στο 22’, ο οποίος και αποβλήθηκε στο 36’. Πήρε εκ νέου προβάδισμα με τον Γκαρίμπ στην εκπνοή του ημιχρόνου, πριν έρθει ένα χατ τρικ του Ρονάλντο στο δεύτερο ημίχρονο (64’, 67’, 87’).

Η Αλ Νασρ έκανε μία μικρή επίδειξη δύναμης με την Αλ Τάι, κερδίζοντας την άνετα με 5-1, πετυχαίνοντας μία τρίτη σερί νίκη, αν και η πρώτη εξ αυτών είχε συνοδευτεί από τον αποκλεισμό στα πέναλτι στο Τσάμπιονς Λιγκ Ασίας.

Βέβαια το πρόβλημα γι’ αυτήν είναι πώς όταν έχει στο ρόστερ της παίκτες όπως οι Ταλίσκα, Ρονάλντο, Μανέ, αν και ο πρώτος λείπει εδώ και λίγο καιρό και η απουσία του είναι αισθητή, και δεν παίρνεις κανέναν τίτλο στο τέλος της σεζόν, αυτή κρίνεται πλήρως αποτυχημένη.

Το πρωτάθλημα είναι ο μοναδικός ακόμη ανοικτός στόχος, αλλά πώς να το διεκδικήσει όταν είναι στο -12 από την πρωτοπόρο Αλ Χιλάλ; ‘