*7η αγωνιστική

*Οι δύο ομάδες παίζουν πρώτη φορά μεταξύ τους στην ιστορία τους

ΑΜΑΖΟΝΑΣ

Προηγούμενο ματς: Η Αμαζόνας έχασε 0-1 εντός έδρας από την Φλαμένγκο με τέρμα του Πέντρο στο 80ο λεπτό.

Η Αμαζόνας πάλεψε αρκετά, έκανε μία από τις καλύτερες της εμφανίσεις, αλλά τελικά έχασε με 0-1 εντός έδρας από την Φλαμένγκο στον επαναληπτικό για το κύπελλο Βραζιλίας και αποκλείστηκε από τη συνέχεια του θεσμού.

Δεδομένου του ονόματος του αντίπαλο και των καλών εμφανίσεων, έχουν δημιουργηθεί και μεγαλύτερες προσδοκίες για το πρωτάθλημα. Αν και έχει εφτά ήττες στα 13 τελευταία παιχνίδια που παίζει, διάστημα στο οποίο πέτυχε μόνο δύο νίκες, μία εντός και μία εκτός, το ξεκίνημα της στο εθνικό πρωτάθλημα είναι μέτριο προς κακό, αφού διατηρείται εκτός ζώνης υποβιβασμού, αλλά ισόβαθμη με ομάδα εντός αυτής!

Στη διοίκηση πάντως δεν είναι ικανοποιημένοι, αφού προέβησαν σε νέα αλλαγή προπονητή, με τον Άντιλσον Μπαπτίστα να αποχωρεί έπειτα από οκτώ αγώνες στον πάγκο της και απολογισμό πέντε ήττες, δύο ισοπαλίες και μία μόλις νίκη!

Στη θέση του προσελήφθη ο Ραφαέλ Λακέρδα που θα κάνει απόψε το ντεμπούτο του στον πάγκο της.

Αμαζόνας Στατιστικά

*8/15 over 2,5 εντός έδρας.

*9/15 G/G εντός έδρας

ΜΙΡΑΣΟΛ

Προηγούμενο ματς: Η Μιρασόλ κέρδισε 2-0 εντός έδρας την Ιτουάνο με δύο γκολ σε εννιά λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο από τους Ντελατόρε (68’), Ντανιελζίνιο (77’).

Η Μιρασόλ κέρδισε 2-0 εντός έδρας την αδύναμη Ιτουάνο, πετυχαίνοντας την τρίτη της νίκη στα έξι τελευταία παιχνίδια που δεν χάνει, έπειτα από μία άσχημη αγωνιστική περίοδο γι’ αυτήν, όπου είχε τέσσερις σερί ήττες.

Βέβαια μακριά από την έδρα της έχει γενικώς μόνο μία νίκη το 2024, με τέσσερις ισοπαλίες και άλλες τόσες ήττες. Πάντως δεν κερδίζει στα εφτά πιο πρόσφατα εκτός, με δύο σερί ισοπαλίες στα τελευταία εξ αυτών.