* 33η αγωνιστική.

* Πέρα από τη φετινή συναντήθηκαν άλλη μια σεζόν εντός δεκαετίας, το 2021/22. Αμφότερα έληξαν ισόπαλα, με 2-2 στην Αλκορκόν, χωρίς σκορ στη Χώρα των Βάσκων.

* Πρώτος γύρος: Αμορεμπιέτα-Αλκορκόν 1-2 (22/12).

Δείτε τα Προγνωστικά Ισπανίας

ΑΛΚΟΡΚΟΝ

Προηγούμενο ματς: Νίκησε με 1-0 την Οβιέδο εντός με το γκολ του Μοσκέρα στο 78’. Στο πρώτο ημίχρονο ακυρώθηκε γκολ της αντιπάλου μέσω VAR για οφσάιντ.

Έκανε ένα παιχνίδι από τα συνηθισμένα της στο “Σάντο Ντομίνγκο”, αλλά αυτή τη φορά κατάφερε να κερδίσει. Καλύτερη δεν μπορεί να θεωρηθεί, αν ήταν λίγα εκατοστά πιο πίσω ο Αλεμάο της Οβιέδο, θα είχε βρεθεί πάλι να κυνηγάει στο σκορ, στην επανάληψη της βγήκε μια φάση και έκανε το 1-0, το οποίο με νύχια και με δόντια κατάφερε και το κράτησε μέχρι τη λήξη.

“Χρυσάφι” οι βαθμοί που πήρε, της επέτρεψαν να βγει από τη ζώνη του υποβιβασμού και το πέρας της αγωνιστικής να τη βρει μετά από καιρό σε θέση μεγαλύτερη της τελευταίας τετράδας, εκεί που είχε φτάσει στο σημείο να είναι μέχρι και προτελευταία. “Τελικός”, “εξάποντο” και ό,τι άλλο κλισέ υπάρχει για τέτοιες περιπτώσεις το συγκεκριμένο ματς με την Αμορεμπιέτα, αν τη νικήσει θα είναι σίγουρα εκτός ζώνης υποβιβασμού και παράλληλα θα πάρει πολύ μεγάλη διαφορά από εκείνη. Η ισοπαλία δεν μπορεί να θεωρηθεί θετικό αποτέλεσμα, παρ’ όλο που την κρατάει πάνω από τους Βάσκους, στην έδρα της αυτά τα ματς πρέπει να τα παίρνει αν θέλει να σωθεί.

“Δεν υπάρχει αμφιβολία πως το ματς αυτό είναι σαν τελικός, όπως όμως και τα υπόλοιπα εννιά που απομένουν. Οι αντίπαλοι έρχονται με ένα σπουδαίο αήττητο σερί αλλά εμείς είμαστε κατάλληλα προετοιμασμένοι και πιστεύουμε πως μπορούμε να τα καταφέρουμε” τόνισε ο μπακ Ιάγο Λόπεθ.

Κατάμεστο θα είναι το γήπεδο, ο σύλλογος έφτασε στο σημείο να δωρίσει εισιτήρια, προκειμένου να συμβεί αυτό.

Αλκορκόν Στατιστικά

* Στα 11 τελευταία μετράει 9 under 2,5, 7 under 1,5.

* Αήττητη 7 σερί εντός έδρας αγώνες πρωταθλήματος, αλλά κέρδισε μόνο τους 2.

ΑΜΟΡΕΜΠΙΕΤΑ

Προηγούμενο ματς: Νίκησε με 3-1 τη Σπόρτινγκ Χιχόν εντός. Προηγήθηκε με τον Χαουρέγκι (23’), ισοφαρίστηκε από τον Οτέρο (43’), πριν την ανάπαυλα πήρε ξανά προβάδισμα με τον Μορθίγιο (45’+1), στις καθυστερήσεις του αγώνα ο Έντουαρντς έγραψε το 3-1.

Πραγματοποιώντας την καλύτερή της φετινή εμφάνιση, επιβλήθηκε της Σπόρτινγκ Χιχόν. Στο πρώτο ημίχρονο δεν ήταν απλώς καλύτερη, φάνηκε πολύ ανώτερη και δίκαια πήγε με προβάδισμα στην ανάπαυλα. Το κομβικό σημείο στο ματς όμως ήταν η αρχή της επανάληψης, όταν η αντίπαλος “σφυροκόπησε” την ομάδα του Κάστρο, αλλά δεν κατόρθωσε να πετύχει κάποιο γκολ. Εκεί ουσιαστικά η νίκη κλείδωσε για τους Βάσκους.

Από τελευταία με διαφορά, πλέον έχει βρεθεί σε τροχιά παραμονής στην κατηγορία. Κομβικής σημασίας το συγκεκριμένο ματς, αν το κερδίσει πιάνει στους 33 βαθμούς την Αλκορκόν και πλέον θα έχει βάσιμες ελπίδες. Το πιο σημαντικό όλων όμως είναι να μη χάσει διότι τότε θα χαθεί κι αυτή η ευφορία που έχει λειτουργήσει ως κινητήριος μοχλός για τα θετικά αποτελέσματα που έχει πάρει το τελευταίο διάστημα.

Προειδοποιεί ο Χάντρο Κάστρο στις τελευταίες του δηλώσεις, ώστε να μην παρασυρθούν οι παίκτες του. “Πρέπει να προσπαθήσουμε να μην ξεφύγουν από τον έλεγχό μας τα συναισθήματά μας. Δεν χρειάζεται βιασύνη, ο σωστός τρόπος για να φτάσουμε στο επιθυμητό αποτέλεσμα είναι να κάνουμε το δικό μας παιχνίδι, να μην τους αφήσουμε να μας πιέσουν και να ασκήσουμε εμείς όσο περισσότερη πίεση μπορούμε” ανέφερε ο κόουτς.

Τιμωρημένος ο βασικός στόπερ Γκαρέτα.

Αμορεμπιέτα Στατιστικά

* Στα 7 τελευταία ηττήθηκε μόνο 1 φορά, εντός από την πρωτοπόρο Λεγανές με 0-1 εντός.