*23η αγωνιστική

*Στον Α’ γύρο: Άγιαξ – Άλκμααρ 1-2

*4/5 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια για το πρωτάθλημα, έληξαν με goal/goal και Over 2,5

*3/5 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με διπλό στο πρώτο ημίχρονο

*Απόλυτα ισορροπημένη η πρόσφατη μεταξύ τους προϊστορία (4-2-4).

ΑΛΚΜΑΑΡ

Προηγούμενο ματς: Επέστρεψε στις νίκες μετά το 1-2 επί της Φορτούνα Σιτάρντ εκτός έδρας την περασμένη αγωνιστική του πρωταθλήματος. Έμεινε πίσω στο σκορ στο 18′, αλλά έβγαλε αντίδραση στην επανάληψη, κατάφερε αρχικά να ισοφαρίσει με γκολ του Παυλίδη (63′), ενώ στο 90′ σημείωσε το γκολ της νίκης με τον Ντε Βιτ.

Έπειτα από ένα κάκιστο σερί έξι αγώνων χωρίς νίκη, η Άλκμααρ «έσπασε το ρόδι» με τον Μάαρτεν Μάρτενς στον πάγκο της και πήρε μεγάλη νίκη στην έδρα της Φορτούνα. Είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, άσχετα που έμεινε πίσω στο σκορ. Στην επανάληψη, πίεσε πολύ την αντίπαλό της και έφτασε σε μια παλικαρίσια ανατροπή.

Η νίκη αυτή σε συνδυασμό με τα αποτελέσματα της προηγούμενης αγωνιστικής, την αφήνει μόνο στην τέταρτη θέση και στο +2 από τον σημερινό της αντίπαλο. Παράλληλα, μείωσε την διαφορά από την Τβέντε (-5), στόχος της είναι η τρίτη θέση που οδηγεί στα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ, αν και η αγωνιστική της εικόνα παραμένει μέτρια.

«Είναι σημαντικό ότι βγάλαμε μια αντίδραση, ειλικρινά πιστεύω πως στο μέλλον θα τα πάμε ακόμη καλύτερα. Η ομάδα και οι παίκτες ταλαιπωρήθηκαν πολύ το τελευταίο διάστημα, αλλά όλοι είμαστε ενωμένοι για την επίτευξη των στόχων μας», τόνισε ο τεχνικός Μάρτενς.

Χτύπησε και είναι αμφίβολος ο μέσος Σχούτεν. Μακροχρόνια και ασήμαντα τα προβλήματα τραυματισμών της, με κυριότερο εξ’ αυτών αυτό του μέσου Σαντίκ.

Άλκμααρ Στατιστικά

*3/5 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με Under 2,5

*3/5 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με N/G

Παίξε Νόμιμα στην NetBet (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ | *Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις

ΑΓΙΑΞ

Προηγούμενο ματς: Πήρε τεράστια πρόκριση στους «16» του Κόνφερενς Λιγκ, με το 1-2 στην έδρα της Μπόντο Γκλιμτ στην παράταση, το βράδυ της Πέμπτης. Πήρε προβάδισμα με γκολ του Μπεργκχάουζ (34′), έμεινε με δέκα λόγω αποβολής του Σούταλο (48′), αλλά οι ισορροπίες αποκαταστάθηκαν λίγο αργότερα (65′). Παρόλα αυτά, ισοφαρίστηκε στο 83′. Το ματς πήγε στην παράταση, και εκεί με γκολ του Τέιλορ (114′) πήρε την πρόκριση.

Έδειξε το βάρος της φανέλας του στην Νορβηγία και κατάφερε να πάρει μια μεγάλη πρόκριση στην επόμενη φάση του Κόνφερενς Λιγκ. Τυχερό πάντως το αποτέλεσμα, θα μπορούσε κάλλιστα να δεχτεί περισσότερα γκολ αν η γηπεδούχος δεν ήταν τόσο άστοχη στις τελικές της προσπάθειες. Σε κάθε περίπτωση, κρατάει την ουσία. Στην επόμενη φάση, θα αντιμετωπίσει σε διπλά παιχνίδια την Άστον Βίλα.

Στο πρωτάθλημα, κουβαλώντας κούραση από το πρώτο παιχνίδι με την Μπόντο, έμεινε στο 2-2 με αντίπαλο την Ναϊμέγκεν εντός έδρας. Δεν ήταν καλός, τα αμυντικά του λάθη ήταν για ακόμη μια φορά παιδαριώδη και έτσι υπέπεσε σε δεύτερη διαδοχική γκέλα στο πρωτάθλημα (0-1-1). Παραμένει στην πέμπτη θέση και στο -8 από την πρώτη τριάδα, που αποτελεί και έναν από τους βασικούς του στόχους για φέτος.

«Πρέπει να αφήσουμε πίσω μας την πρόκριση στην Νορβηγία και να εστιάσουμε στο ματς με την Άλκμααρ, που είναι από τα πιο σημαντικά που θα δώσουμε φέτος στο πρωτάθλημα», τόνισε ο Φαν Σχιπ.

Παραμένουν τραυματίες ο μέσος Φος, οι τερματοφύλακες Πάσφεϊρ και Χόρτερ, αλλά και ο εξτρέμ Γκοτς. Εκτός λόγω τραυματισμού ο αρχηγός Μπεργκβάιν.