3η αγωνιστική

*Φάση των ομίλων για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2026 στη ζώνη της Αφρικής. Εννέα όμιλοι των έξι ομάδων, οι καλύτεροι πρώτοι του κάθε ομίλου θα πάρουν την πρόκριση για τα τελικά. Οι τέσσερις καλύτεροι δεύτεροι θα παίξουν στα πλέι οφ για ένα ακόμη εισιτήριο.

*Η Αλγερία επικράτησε και στα τρία τελευταία παιχνίδια κόντρα στη Γουινέα, αν και τα δυο από αυτά ήταν φιλικού χαρακτήρα.

ΑΛΓΕΡΙΑ

Προηγούμενο ματς: Ισοπαλία 3-3 με τη Νότιο Αφρική, σε φιλικό προετοιμασίας. Προηγήθηκε με τον Μπενζιά στο 22ο λεπτό και παρότι δέχθηκε την ανατροπή (34′, 45’+5), ισοφάρισε με τον Μπραχίμι στο 53′. Δέχθηκε τρίτο τέρμα στο 66′, αλλά τέσσερα λεπτά μετά ισοφάρισε εκ νέου με τον Μπενζιά.

Πλήρως απογοητευτική η παρουσία που είχε η Αλγερία, στα τελικά του Κόπα Άφρικα, στις αρχές του έτους. Σε έναν όμιλο με Ανγκόλα, Μπουρκίνα Φάσο και Μαυριτανία, δεν κατάφερε να πανηγυρίσει νίκη (0-2-1) και έμεινε εκτός από πολύ νωρίς στη διοργάνωση. Γεγονός που έφερε την απομάκρυνση του ντόπιου Ντζαμέλ Μπελμαντί, μετά από 5,5 χρόνια στην ηγεσία της.

Αντικαταστάτης του από τα τέλη Φλεβάρη είναι ο Ελβετός Βλάντιμιρ Πέτκοβιτς, με τον οποίο έδωσε δυο φιλικά τον Μάρτιο, έχοντας μια νίκη 3-2 επί της Βολιβίας και μια ισοπαλία 2-2 με τη Νότια Αφρική. Σε ότι αφορά τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου, έχει κάνει ήδη το 2/2 στον όμιλο κόντρα σε Σομαλία (3-1) και Μοζαμβίκη (0-2). Με αρκετές εκπλήξεις η αποστολή της.

Αλγερία Στατιστικά

*Goal/Goal τα 4/5 τελευταία παιχνίδια.

*Over 3.5 τα 3/4 τελευταία παιχνίδια.

ΓΟΥΙΝΕΑ

Προηγούμενο ματς: Νίκη 5-1 επί των Βερμούδων, σε φιλικό προετοιμασίας. Προηγήθηκε στο 10′ με τον Σιλά και παρότι δέχθηκε την ισοφάριση πέντε λεπτά μετά, στην πορεία βρήκε ακόμη τέσσερις φορές δίχτυα με τους Σιλά (48′), Ντιαβαρά (53′), Κεϊτά (61′) και Κανέ (70′).

Μέχρι τα προημιτελικά έφτασε η πορεία της Γουινέας στο Κόπα Άφρικα, τον Ιανουάριο. Πέρασε ως καλύτερη τρίτη από έναν όμιλο με Σενεγάλη, Καμερούν και Γκάμπια, παρότι ισοβάθμισε με τους Καμερουνέζους, και στους “16” απέκλεισε την Ισημερινή Γουινέα με 0-1. Στον επόμενο γύρο όμως, βρήκε απέναντι της τη ΛΔ Κονγκό, από την οποία ηττήθηκε με 3-1 και αποκλείστηκε.

Συνεχίζει κανονικά υπό τις οδηγίες του ντόπιου Καμπά Ντιαβαρά, ο οποίος ανέλαβε τα ηνία της προς το φινάλε του 2021. Σε αυτά τα προκριματικά για το Παγκόσμιο Κύπελλο, ξεκίνησε με νίκη 2-1 επί της Ουγκάντας, για να ακολουθήσει η ήττα με 1-0 από τη Μποτσουάνα. Τον περασμένο Μάρτιο έδωσε δυο φιλικά, στα οποία πέτυχε ισάριθμες νίκες κόντρα σε Βανουάτου (6-0) και Βερμούδες (5-1).