* 16η αγωνιστική.

* Χωρίς ήττα στα 6 τελευταία μεταξύ τους η Αλαβές κι εκείνη όμως κέρδισε μόνο 2.

* Στα 6 τελευταία μεταξύ τους μετράνε 5 under 2,5, τα 3 από αυτή ήταν ισοπαλίες με 1-1.

Δείτε τα Προγνωστικά Ισπανίας

ΑΛΑΒΕΣ

Προηγούμενο ματς: Νίκησε με 1-0 την τέταρτης κατηγορίας Τεράσα εκτός με 0-1, με πολλές αλλαγές στην ενδεκάδα. Το γκολ από το πρώτο ημίχρονο από τον Αλκαΐν (21′).

Με επιτυχία έβγαλε την υποχρέωση κόντρα στην Τεράσα και χωρίς να κουράσει τους βασικούς της. Το κατάφερε όσο δύσκολα λέει το τελικό σκορ, η αντίπαλος είχε επίσης ευκαιρίες, μεταξύ των οποίων και ένα δοκάρι.

Το κύπελλο σαφώς και δεν αποτελεί προτεραιότητα, το πρωτάθλημα είναι που την ενδιαφέρει και κυρίως η άνετη παραμονή. Αυτή προς το παρόν διαφαίνεται πως θα έρθει, μετά τη “λευκή” ισοπαλία στη Μαγιόρκα, παρέμεινε σε απόσταση ασφαλείας από τη ζώνη του υποβιβασμού. Για κάτι περισσότερο δεν είναι, ο Γκαρθία Πλάθα δεν το σκέφτεται καν, εκείνο που τον ενδιαφέρει δευτερευόντως είναι η ομάδα του να παίζει καλά και να κερδίζει τις εντυπώσεις.

Συγκρατημένα αισιόδοξος ο κόουτς των “μπλανκιαθούλες” εν όψει Λας Πάλμας. “Είμαστε ομάδα που προσαρμόζεται εύκολα στον εκάστοτε αντίπαλο, η Λας Πάλμας θέλει την μπάλα στα πόδια της περισσότερο χρόνο. Εμείς δεν έχουμε τέτοιο θέμα, αν πρέπει να παίξουμε ποδόσφαιρο πρωτοβουλίας το κάνουμε, αν χρειάζεται να αμυνθούμε και να περιμένουμε να βγούμε στην αντεπίθεση, πάλι κανένα πρόβλημα” ανέφερε μεταξύ άλλων.

Τιμωρημένος ο βασικός χαφ Γκεβάρα.

Αλαβές Στατιστικά

* Αήττητη στα 3 τελευταία σε πρωτάθλημα και κύπελλο, συνολικά δέχτηκε μόλις 1 γκολ.

* Σε 5/6 τελευταία σε πρωτάθλημα και κύπελλο πέτυχε πρώτη γκολ.

Παίξε Νόμιμα στην NetBet (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ | *Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις

ΛΑΣ ΠΑΛΜΑΣ

Προηγούμενο ματς: Νίκησε στην παράταση την τέταρτης κατηγορίας Τουντελάνο εκτός, για το κύπελλο (2-1). Έπαιξε με αλλαγές, προηγήθηκε με τον Κάμπα (38’), ισοφαρίστηκε από το σημείο του πέναλτι από τον Γιοέλ Ροντρίγκεθ (42’), πέτυχε το γκολ της νίκης-πρόκρισης στις καθυστερήσεις της παράτασης με τον Ελ Χαντάντι (120’+4).

Κουράστηκε αλλά τα κατάφερε και δεν έπεσε θύμα έκπληξης απέναντι σε ένα πολύ κατώτερο σύνολο. Δεν έδειξε τη διαφορά που υπάρχει μεταξύ τους στον αγωνιστικό χώρο, πέτυχε το δεύτερο γκολ από λάθος απόκρουση του αντιπάλου γκολκίπερ.

Στο πρωτάθλημα τα πάει σαφώς καλύτερα, ανέβηκε και στην οκτάδα μετά τη νίκη εντός επί της Χετάφε με 2-0. Έκανε ένα ακόμα καλό παιχνίδι, ανταποκρίθηκε στις απαιτήσεις που υπήρχαν για να το κερδίσει και δίκαια τα κατάφερε.

“Η ομάδα μου είναι έτοιμη 100% να αντιμετωπίσει μια εξαιρετική αντίπαλο, που ξέρει να κρατάει μπάλα αλλά και να τη μεταφέρει γρήγορα από τη μία περιοχή στην άλλη” τόνισε ο Γκαρθία Πιμιέντα. Επιπλέον επεσήμανε για άλλη μια φορά το πόσο σκληρό είναι το πρόγραμμα για τους νησιώτες, οι οποίοι έχουν κάνει τα πολύωρα αεροπορικά ταξίδια, ρουτίνα.

Ξανά έξω ο επιθετικός Σάντρο Ραμίρεθ.

Λας Πάλμας Στατιστικά

* Στα 5 τελευταία σε πρωτάθλημα και κύπελλο, μετράει 4/5 under 2,5. Δεν υπολογίζεται το over 2,5 με την Τουντελάνο καθότι ήταν για το κύπελλο.

* Έχει πετύχει πρώτη γκολ στα 6/7 τελευταία σε πρωτάθλημα και κύπελλο.