*31η αγωνιστική

*Στον πρώτο γύρο: Αλ Ετιφάκ – Αλ Ιτιχάντ 1-1

*2-3 γκολ στα δύο τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

ΑΛ ΙΤΙΧΑΝΤ

Προηγούμενο ματς: Η Αλ Ιτιχάντ έχασε 3-1 εκτός έδρας από την Άμπχα, αν και ισοφάρισε με τον Ζότα στο 63’ το γκολ που δέχθηκε από πέναλτι του Κριτσόβιακ στο 56ο λεπτό. Όμως “έφαγε” και δύο γκολ μέσα σε τέσσερα λεπτά στη συνέχεια, από τους Αλ Αλί (69’), Νογκουέρα (73’).

Η Αλ Ιτιχάντ έχασε με 3-1 εκτός έδρας από την Άμπχα, ομάδα που παλεύει για την παραμονή της, δείχνοντας πώς μάλλον τα έχει παρατήσει για τη φετινή σεζόν.

Έχει άλλωστε και πάρα πολλές απουσίες βασικότατων παικτών, ουσιαστικά μόνο ο Καντέ έχει μείνει σχετικά υγιής από τα θεωρητικά μεγάλα ονόματα της ομάδας.

Η τελευταία ήταν η τρίτη συνεχόμενη ήττα της, με τις δύο να είναι στο γήπεδό της. Η μία “δικαιολογείται”, ήταν από την Αλ Χιλάλ, ενώ με αυτά τα αποτελέσματα έχει μείνει στο -5 από την τρίτη θέση, τελευταία προνομιούχο που οδηγεί σε κάποια διασυλλογική διοργάνωση.

Αλ Ιτιχάντ Στατιστικά

*19/26 over 2,5 εντός έδρας

*’Έξι σερί G/G & Over 2,5 στα τελευταία παιχνίδια της

ΑΛ ΕΤΙΦΑΚ

Προηγούμενο ματς: Η Αλ Ετιφάκ έχασε 1-2 εντός έδρας από την Αλ Φάιχα, με δύο γκολ του Σακάλα στο 72’ και στο 85’, παρόλο που προσωρινά είχε ισοφαρίσει με τον Ντεμπελέ στο 81’.

Η Αλ Ετιφάκ έχασε 1-2 εντός έδρας από την Αλ Φάιχα, σε ένα παιχνίδι που ήταν 0-0 ως το 72ο λεπτό! Αυτή ήταν η πρώτη της ήττα εντός έπειτα από τέσσερις αγώνες στους οποίους είχε δύο ισοπαλίες, αλλά και πρώτη ήττα γενικώς έπειτα από τρία παιχνίδια και δύο σερί ισοπαλίες. Μακριά από το γήπεδό της έχει τρεις αγώνες χωρίς νίκη, με δύο ισοπαλίες.

Είναι από τις “φαν” των ισοπαλιών, έχει τις περισσότερες στο πρωτάθλημα μαζί με την ουραγό Αλ Χαζμ, οι μοναδικές ομάδες που έχουν διψήφιο αριθμό ισοπαλιών.

Παρόλα αυτά η πορεία της, δεδομένης της επένδυσης που έκανε, είναι μέτρια προς κακή, τουλάχιστον βάσει αποτελεσμάτων, όπως κρίνεται γενικότερα. Σίγουρα όχι από την διοίκηση, αφού ο Τζέραρντ παραμένει στον πάγκο και ανανεώθηκε και το συμβόλαιο του.

Έχει κατρακυλήσει στην ένατη θέση του βαθμολογικού πίνακα, αλλά στο -14 (!) από την πρώτη τριάδα. Μάλιστα πλέον απέχει πιο κοντά στη ζώνη του υποβιβασμού, ούσα στο +13 από αυτήν.