*25η αγωνιστική

*Στον πρώτο γύρο: Αλ Αχλί – Αλ Ετιφάκ 0–0

*Τρία σερί N/G στα τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

ΑΛ ΕΤΙΦΑΚ

Προηγούμενο ματς: H Αλ Ετιφάκ έφερε 1-1 εκτός έδρας με την Αλ Τάι, ανοίγοντας το σκορ με τον Τόκο – Εκόμπι στο 18’, δεχόμενη την ισοφάριση από τον Μίσιτζαν στο 45ο λεπτό.

Η Αλ Ετιφάκ αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 εκτός έδρας με την Αλ Τάι, πρώτη της ισοπαλία έπειτα από τέσσερις αγώνες, με τρεις νίκες σε αυτό το διάστημα και έχοντας χάσει μόνο από την εντυπωσιακή Αλ Χιλάλ.

Πάντως μπορεί να κέρδισε το πιο πρόσφατο παιχνίδι στο γήπεδό της, αλλά αυτή ήταν η πρώτη της νίκη εντός μετά από έξι παιχνίδια, στα οποία είχε τρεις ήττες και τρεις ισοπαλίες.

Βρίσκεται στην έκτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, αλλά στο -5 από την ομάδα ακριβώς από πάνω της. Κάτι που δεν μπορεί να θεωρηθεί επιτυχία για μία ομάδα με το δικό της ρόστερ και προπονητή τον Στίβεν Τζέραρντ, ο οποίος πάντως έχει ανανεώσει για δύο ακόμη χρόνια!

Αλ Ετιφάκ Στατιστικά

*7/8 αγώνες με 2-3 γκολ στα τελευταία παιχνίδια της

*7/12 G/G εντός έδρας

*8/12 αγώνες με 2-3 γκολ εντός έδρας

ΑΛ ΑΧΛΙ

Προηγούμενο ματς: Η Αλ Αχλί έχασε 0-1 εντός έδρας από την Αλ Νασρ, με ένα πέναλτι του Ρονάλντο στο 68ο λεπτό.

Η Αλ Αχλί ηττήθηκε στο μεγάλο παιχνίδι της προηγούμενης αγωνιστικής, με 0-1 εντός έδρας από την Αλ Νασρ. Αυτή ήταν η πρώτη της ήττα έπειτα από τρεις αγώνες, με δύο νίκες σε αυτό το διάστημα.

Αυτή ήταν η έβδομη νίκη της στους 12 τελευταίους εκτός έδρας αγώνες, με μόλις δύο ήττες στο ίδιο διάστημα.

Άλλωστε και οι δύο νίκες που έχει πετύχει μετά την επανέναρξη της σεζόν ήρθαν εκτός!

Βρίσκεται σταθερά στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα, τελευταία που οδηγεί σε κάποια διασυλλογική διοργάνωση της επόμενης σεζόν, στο +4 από την πρώτη ομάδα πίσω της, στο -9 από την δεύτερη θέση.

Ας μην λησμονούμε, πώς παρότι νεοφώτιστη στην κατηγορία, έκανε πολύ μεγάλη αγωνιστική επένδυση, καθώς απέκτησε παίκτες όπως οι Φιρμίνιο, Κέσι, Μαχρέζ, Σεντ-Μαξιμίν που “κοσμούν” την ενδεκάδα της.