*Πρώτος ημιτελικός του ασιατικού Τσάμπιονς Λιγκ. Θα ακολουθήσει επαναληπτικός στην έδρα της Αλ Χιλάλ. Δεν ισχύει ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ. Σε περίπτωση ισοπαλίας στο συνολικό σκορ μετά το δεύτερο παιχνίδι ακολουθεί παράταση και αν χρειαστουν και πέναλτι.

*Το παιχνίδι μεταφέρθηκε για την Τετάρτη λόγω κακοκαιρίας.

*8/12 αγώνες με 2-3 γκολ στα τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

*8/12 N/G στα τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

Δείτε όλους τους αγώνες στο κουπόνι παμε στοιχημα

ΑΛ ΑΪΝ

Προηγούμενο ματς: Η Αλ Αϊν έφερε 2-2 εντός έδρας με την Αλ Τζατζίρα, αν και βρέθηκε να χάνει από τέρμα του Μπρούνο στο 11’. Ισοφάρισε με τον Κουάντιο στο 51’, παίρνοντας προβάδισμα με τον Παλάσιος στο 61ο λεπτό. Αλλά δεν άντεξε ως το τέλος και ισοφαρίστηκε από τον Κουλιμπαλί στο 90’.

Η Αλ Αϊν αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 εντός έδρας απέναντι στην Αλ Τζατζίρα, δεύτερη ισοπαλία της στους τέσσερις τελευταίους αγώνες που δεν έχει πετύχει κάποια νίκη.

Αλλά και ειδικά στο γήπεδό της, έχει δύο ισοπαλίες και δύο ήττες στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της εκεί. Δείχνει να μην είναι σε καλή κατάσταση, αφού και στο πρωτάθλημα της χώρας της είναι στην 3η θέση, στο -1 από την δεύτερη, αλλά με αγώνα περισσότερο.

Και πέρυσι τερμάτισε στην δεύτερη θέση, για να παίξει στο φετινό Τσάμπιονς Λιγκ, η κατάκτηση του οποίου αποτελεί και τον πρωταρχικό της στόχο.

Βέβαια το σημερινό της έργο είναι αρκετά δύσκολο, έχοντας αποκλείσει ήδη την Αλ Νασρ του Ρονάλντο.

Αλ Αϊν Στατιστικά

*5/6 G/G στα τελευταία παιχνίδια της.

*5/6 over 2,5 στα τελευταία παιχνίδια της.

ΑΛ ΧΙΛΑΛ

Προηγούμενο ματς: Η Αλ Χιλάλ κέρδισε 1-4 την Αλ Ιτιχάντ, σε ουδέτερο έδαφος, ανοίγοντας το σκορ με τον Μάλκολμ στο 5’. Η αντίπαλος της ισοφάρισε με τον Χαμέντ – Αλάχ στο 21’, αλλά πήρε τη νίκη με τέρμα του Αλ Νταουσάρι στο 44’ και δύο ακόμη γκολ στα τελευταία λεπτά, με τους Μάλκολμ (89’), Αλ Νταουσάρι (90’).

Η Αλ Χιλάλ κέρδισε 1-4 την Αλ Ιτιχάντ στον τελικό του Σούπερ Καπ, κατακτώντας και αυτόν τον θεσμό στη Σαουδική Αραβία. Αδιαμφισβήτητα πρόκειται για μία ομάδα που “γράφει” ιστορία, αφού έχει παγκόσμιο ρεκόρ συνεχόμενων νικών, έχοντας φτάσει τις 34 σερί νίκες, ενώ είναι αήττητη εδώ και 42 αγώνες! Οι 17 εξ αυτών των είναι στα πιο πρόσφατα παιχνίδια που έχει παίξει μακριά από την έδρα της.

Στο πρωτάθλημα της χώρας της είναι πάντα πρωτοπόρος, η μοναδική αήττητη ομάδα του πρωταθλήματος, βρίσκεται στο +12 από την δεύτερη θέση, έχοντας πάντα την καλύτερη άμυνα και επίθεση της κατηγορίας και απλά περιμένει υπομονετικά την κατάκτηση του τίτλου.

Και φυσικά παραμένει στον θεσμό του κυπέλλου, διεκδικώντας άλλα τρία τρόπαια, μαζί με αυτό του Τσάμπιονς Λιγκ Ασίας.

Και όλα αυτά ενώ παίζει χωρίς το μεγάλο της μεταγραφικό απόκτημα, τον Νεϊμάρ, που έχει παίξει ελάχιστα φέτος, ενώ από τα τελευταία παιχνίδια λείπει και ο πρώτος της σκόρερ, ο Μίτροβιτς, λόγω κάποιων ενοχλήσεων.